Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: NMP z góry Karmel - szkaplerz karmelitański
Dziś jest: 16 lipca 2020

KULTURA

Koncert z okazji Święta Niepodległości

piątek, 08 listopada 2019 07:45 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: ROK Radom
Elżbieta Warchoł

Pieśni i sonety miłosne.

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 10 listopada na uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości pt; Pieśni i sonety miłosne. Koncert odbędzie się w sobotę, 10 listopada o godz. 18 w sali koncertowej ROK przy ul. S. Żeromskiego 56. Wykonawcy: Marcin Bronikowski – baryton, Jan Jakub Bokun – dyrygent, Radomska Orkiestra Kameralna. W programie m.in.: pieśni Mieczysława Karłowicza, sonety miłosne Tadeusza Bairda

Radomska Orkiestra Kameralna, jak co roku pragnie uroczyście uczcić nadchodzące Święto Niepodległości. Obchody te są pretekstem do zbudowania trwałej pamięci o wartościach obecnych w całej historii Polski, wyróżniających naszą tożsamość narodową na tle innych narodów: dążeniu do wolności, poszanowaniu godności i praw człowieka oraz solidarności. Miłość obecna jest w każdych czasach. Była też doświadczeniem naszych rodaków pod zaborami jak i znana jest mieszkańcom wolnej Polski.

Radomska Orkiestra Kameralna wraz z Marcinem Bronikowskim przedstawi dwa spojrzenia na miłość wspaniałych polskich kompozytorów. Jedno romantyczne, a zarazem modernistyczne podejście Mieczysława Karłowicza (1876-1909), drugie nowoczesne czerpiące z renesansu Tadeusza Bairda (1928-1981). Wśród 29 młodzieńczych pieśni Mieczysława Karłowicza, który traktował je poniekąd jako efekt uboczny poszukiwań własnego miejsca w muzyce, można wyróżnić dwie grupy. Pierwsza z nich obejmuje pieśni bardzo emocjonalne, dramatyczne, przepełnione melancholią, która w okresie Młodej Polski była wręcz programowym uczuciem, i druga – pieśni impresywne, nie tyle nastawione na przekazanie emocji, ile na wywołanie ich u odbiorcy.

Marcin Bronikowski wykona również sonety miłosne Tadeusza Bairda. Komponując w 1956 roku muzykę do spektaklu Romeo i Julia Szekspira w reżyserii Lidii Zamkow, współczesny liryk sięgnął po arcydzieło liryki miłosnej największego poety i dramaturga naszych czasów, po Sonety (w przekładzie Macieja Słomczyńskiego). Spośród 154 wybrał 4 i ułożył w cykl pieśni o miłości, która - choć zmienna i przemijająca - podobnie jak pory roku, nadaje sens ludzkiemu życiu. Tadeusz Baird stworzył poetycką opowieść o wielkim uczuciu przechodzącym przez kolejne etapy: od wyznania miłości (Sonet 23), przez radosny stan zakochania (Sonet 91), krótkotrwałe rozstanie kochanków (Sonet 56), aż po przygniatającą, trwałą rozłąkę (Sonet 97). Radomska Orkiestra Kameralna wystąpi pod batutą Jana Jakuba Bokuna. (za: ROK )

Tag:
Zapraszamy do nas: