Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan Chrzciciel de la Salle, prezbiter
Dziś jest: 07 kwietnia 2020

KULTURA

Radom ma literackie powody do dumy! Nagroda Literacka wręczona

piątek, 22 listopada 2019 19:16 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Ziemowit Szczerek i dr Anna Spólna zostali laureatami tegorocznej Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Nagroda specjalna trafiła natomiast do dr. Sebastiana Piątkowskiego. 

Nagroda Literacka Miasta Radomia wręczana jest co dwa lata od 2009 roku. Autorzy nagradzani są w dwóch kategoriach: książka literacka i książka naukowa/popularnonaukowa. Do tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 55 książek. Tegoroczna edycja była wyjątkowa - obok nagród w wymienionych kategoriach, wręczona została również nagroda specjalna ufundowana przez Edwarda Kruka - radomianina chociaż od lat mieszka w Szkocji, to zawsze pamięta i wspiera Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu. 

Książki zgłaszane do Nagrody nie są przypadkowe - to publikacje związane z miastem lub regionem radomskim poprzez tematykę lub osobę autora. Z ponad pięćdziesięciu zgłoszonych pozycji, jury w tajnym głosowaniu wybrało 5 książek nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Radomia. - Od kilkunastu lat obserwujemy, że zmienia się sytuacja radomskiej literatury: twórców, pisarzy, historyków, a nawet polonistów piszących książki naukowe. Okazuje się, że tych książek jest z roku na rok coraz więcej. Ponad to, w literackim obiegu ogólnopolskim funkcjonują ludzie piszący, żyjący w Radomiu, ewentualnie wywodzący się z Radomia. Należy ich honorować, doceniać i promować również w Radomiu - mówi Anna Skubisz-Szymanowska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu: 

 Nagrodę specjalną otrzymał dr Sebastian Piątkowski, historyk z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej za książkę „Radom w latach wojny i okupacji niemieckiej (1939-1945)”. Historyk nie ukrywa, że praca nad publikacją była trudna i czasochłonna, ale z drugiej strony przyniosła mu wiele radości. Podobnie jak sama Nagroda. - Miło mi, że też do historii przeszedłem w ten sposób - mówi dr Piątkowski: 

 Nagrodę w kategorii książka literacka otrzymał Ziemowit Szczerek za "Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion". - "Siwy dym (...)" to jest trochę zabawa z formą historii, która dopiero się wydarzy (albo się nie wydarzy - oby się nie wydarzyła). Chodzi o to, aby pobawić się formami, treściami, narracjami, które składają się na to, co nas teraz otacza - w sferze politycznej, społecznej i tak dalej i zastanowić się, w którą stronę może się to wypoczwarzyć - mówi autor i dodaje: - Staram się postawić Polaków w szerszym kontekście i pokazać, że jesteśmy częścią jakiejś całości: 

Laureatką Nagrody w kategorii książka naukowa/popularnonaukowa została dr Anna Spólna - adiunkt w Katedrze Filologii Polskiej Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu za "Dialogi z Mickiewiczem". Dr Spólna nad publikacją pracowała kilka lat, a Nagroda jest dla niej spełnieniem:

Organizatorem Radomskich Targów Wydawnictw Regionalnych, podczas których wręczane są nagrody jest Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu. Nagrody (poza nagrodą specjalną, która wręczona została dzięki hojności osoby prywatnej) funduje Prezydent Radomia. - Radom jest dobrym miejscem do tworzenia dobrych książek - mówi prezydent Radosław Witkowski:

Wśród nominowanych do tegorocznej Nagrody znaleźli się również:  Jerzy Wlazło - "Chłopak z Katynia" oraz Łukasz Zawada - "Fragment dziennika SI" (w kategorii książka literacka) oraz Katarzyna Madejska - "By żyć w Polsce" (w kategorii książka naukowa/popularnonaukowa).

Piątkowa uroczystość zakończyła się koncertem zespołu MOA.

VII Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych trwają. W sobotę, 23 listopada na miłośników literatury obok wydawnictw regionalnych z ostatnich dwóch lat (około 250 tytułów) czekać będzie również spotkanie z laureatami Nagrody Literackiej, warsztaty kaligrafii czy spotkania z autorami. O szczegółach przeczytać można tutaj.

 

Zapraszamy do nas: