Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Weronika Giuliani, dziewica
Dziś jest: 09 lipca 2020

KULTURA

"Moniuszko i jego czasy" rusza do szkół

piątek, 29 listopada 2019 08:28 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Robert Grudzień
Elżbieta Warchoł

Projekt Roberta Grudnia "Moniuszko i jego czasy" rusza do szkół. Jako pierwsza zaprosiła artystów placówka w Budkach w powiecie szydłowieckim. Spotkanie, koncert edukacyjny odbędzie się 29 listopada 2019 r. W planach są już kolejne szkoły, w całej Polsce. 6 grudnia spotkanie w Szkole wOwadowie gmina Jastrzębia. Projekt edukacyjny bedzie sie odbywal przez caly rok 2020. - Stanisław Moniuszko to jeden filarów polskiej kultury. Wspaniały nauczyciel, kompozytor i dyrygent. Poznanie jego twórczości to ważny element wychowania młodego pokolenia Jak to zrobić by dieci już w podstawówce poznały i polubiły tego wielkiego kompozytora? Mamy na to pomysł - zdradza Robert Grudzień. Dodaje, że będzie to również nauka poprzez zabawę a jednym z punktów programu spotkania będą ciasteczka Stanisława Moniuszki przygotowane specjalnie przez zaproszone szkoły.

 Robert Grudzień „Moniuszko i jego czasy” 1819-2019

Opery, pieśni, poezja, dramat, a to wszystko w wykonaniu gwiazd polskich scen muzycznych i teatralnych. 9 czerwca bieżącego roku oficjalnie rozpoczał się projekt autorski Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy”. Twórczość kompozytora polskiej opery narodowej będzie kontynuacją ubiegłorocznego projektu „Zrozumieć Niepodległą”. Koncerty i spektakle będą odbywały się w całej Polsce. Autorski projekt Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy ”, podobnie jak twórczość wielkiego polskiego kompozytora, łączy patriotyzm ze sztuką. Rozpoczął się tego samego dnia – 9 czerwca – w Stromcu koło Białobrzegów Radomskich koncertem z okazji „Urodzin gen. Ryszarda Kuklińskiego w jego rodzinnych stronach” oraz koncertem Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Mazowsze” w Lublinie. Drugie z wyżej wymienionych wydarzeń będzie jednocześnie inauguracją Festiwalu Organowego Lublin – Czuby.

Organizatorzy podkreślają, że ogólnopolski projekt „Moniuszko i jego czasy” jest cyklem koncertów, spektakli słowno–muzycznych oraz imprez towarzyszących, które odbywały się w całej Polsce. Wystąpili m. in. wspomniany PZPiTL „Mazowsze”, Jerzy Trela, Bogusław Morka, Konstanty Andrzej Kulka, Wojciech Trela, Jerzy Zelnik, Alicja Węgorzewska oraz soliści oper i teatrów muzycznych z Łodzi, Lublina, Wrocławia, Warszawy. Były m.in. koncertowe wykonania oper Stanisława Moniuszki, pieśni, ale także „Dziady” Adama Mickiewicza.

Projekt opiera się nie tylko na muzyce wielkiego polskiego kompozytora, dyrygenta, organisty, dyrektora opery warszawskiej, ale ukazuje także realia czasów, w których żył i tworzył, dlatego będą też wydarzenia towarzyszące pokazujące ówczesną modę, obyczaje czy wystrój wnętrz.

– Były to bardzo ciężkie dekady uporczywego wynarodowiania przez rosyjskiego zaborcę między powstaniami listopadowym i styczniowym, i bezpośrednio po nim. Stanisław Moniuszko obok Fryderyka Chopina to największy polski kompozytor, twórca opery narodowej i liryki pieśniarskiej. Bywa nazywany „Mickiewiczem polskiej muzyki”. Cieszę się, że Sejm rok 2019 – w 200. rocznicę urodzin kompozytora – ogłosił Rokiem Moniuszkowskim – zaznaczył Robert Grudzień.

Rok Moniuszki odbywa się również pod patronatem UNESCO. Autor projektu dodał, że Moniuszko tworząc muzykę inspirowaną sztuką ludową dbał – podobnie jak Fryderyk Chopin – by muzyka polska powstawała w oparciu o głębokie narodowe korzenie, tworząc prawie 300 pieśni zebranych w śpiewnikach domowych. Zabiegał o rozwój kultury muzycznej w polskich rodzinach. Pieśni te były śpiewane zarówno przy fortepianie w salonach ziemiańskich, jak i domach mieszczańskich czy wreszcie na wsiach. Tworząc Towarzystwo Muzyczne im. Św. Cecylii w Wilnie postarał się nie tylko o rozwój muzyki sakralnej, ale także popularyzację muzyki klasycznej na wysokim poziomie.

Stanisław Moniuszko to oddany patriota. Jak sam podkreślał, pierwszą edukację muzyczną odebrał w domu, gdzie matka bardzo często nuciła „Śpiewy Historyczne” Juliana Ursyna Niemcewicza. Jako dojrzały twórca pisał muzykę do wierszy m.in. Adama Mickiewicza w ten sposób popularyzując poezję wieszcza narodowego. Przed powstaniem styczniowym Stanisław Moniuszko wprawdzie formalnie pozostawał dyrektorem opery, ale grał na organach wyłącznie w kościołach. Organizował tam akcje na cele charytatywne, brał czynny udział w procesjach i manifestacjach poprzedzających powstanie, a jedną z nich w Warszawie nawet poprowadził.

Stanisław Moniuszko to także twórca polskiej opery narodowej. Jego „Halka” i „Straszny Dwór” są uważane za najważniejsze polskie dzieła tego gatunku, niosące w sobie ogromny ładunek uczuć patriotycznych, które w czasach niewoli narodowej podnosiły na duchu, a dla obywateli żyjących w wolnym kraju są ważną częścią kultury narodowej. Szczególnie to drugie dzieło od chwili premiery stało się manifestacją uczuć narodowych, co spowodowało zakaz kolejnych spektakli (Straszny Dwór był grany we Lwowie).

Jedna z pieśni sakralnych rozpoczęła uroczystości odsłonięcia pomnika pięciu poległych patriotów w pierwszej manifestacji przed powstaniem styczniowym, a miało to miejsce w 1915 roku. To wszystko pokazuje, że twórczość Stanisława Moniuszki przeniknięta głębokim patriotyzmem była i jest bliska Polakom kolejnych pokoleń. Dlatego ogólnopolski projekt Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy” nie ogranicza się do prezentacji twórczości wybitnego artysty, ale odwołuje się do późniejszych wydarzeń i rocznic. Chodzi o przypadające w tym roku 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej czy 40. rocznicę pierwszej wizyty papieża Polaka Jana Pawła II w jeszcze zniewolonej Ojczyźnie,

Wydarzenia odbywały się m.in. w następujących miejscowościach: Kraków, Warszawa, Krynica Zdrój, Kazimierz Dolny nad Wisłą, Brzeźce, Wrociszew, Lipsko, Radom, Orońsko, Pionki, Kozienice, Zwoleń, Ciepielów, Stalowa Wola-Rozwadów, Jędrzejów, Wolbórz, Zelów, Łódź, Puławy, Starachowice, Puławy, Owadów.

Projekt Roberta Grudnia „Moniuszko i jego czasy” to także nawiązanie do wielkiej akcji popularyzatorskiej, podjętej przez światowej sławy śpiewaczkę Marię Fołtyn, która od lat 80. przez festiwal, konkursy i koncerty promowała twórczość wielkiego kompozytora na całym świecie.

– Bardzo cenię talent i twórczość niezrównanej odtwórczyni roli Halki. Niezwykle miłym wspomnieniem od niej jest wpis w książce autobiograficznej, jaką mi podarowała. Na pierwszej stronie napisała, że ten egzemplarz dedykuje „pracuszkowi Robertowi Grudniowi oddana Maria Fołtyn”. Myślę, że rok 2019 i projekt „Moniuszko i jego czasy” to także okazja, by uhonorować i przypomnieć także jej zabiegi. Maria Fołtyn mobilizowała mnie, abym zorganizował duży projekt Moniuszkowski i tak się stało – wskazał Robert Grudzień.

Zapowiedzią projektu były koncerty pieśni Stanisława Moniuszki, które odbywały się od stycznia w różnych miejscach Polski. Po wydarzeniach inauguracyjnych szczegółowy program był przedstawiany na bieżąco na stronie autora projektu www.grudzien.pl

W ramach wielkiego projektu zaplanowano 200 wydarzeń. Do końca roku zaplanowanych jest jeszcze kilka o charakterze edukacyjnym.(za: Robert Grudzień)

Zapraszamy do nas: