Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Franciszek Salezy, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: 24 stycznia 2020

KULTURA

Maciej Żółtowski dyrektorem nowojorskiej orkiestry

31 grudnia 2019, 15:39 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. M.Nowakowska/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Maciej Żółtowski został dyrektorem artystycznym Catskill Symphony Orchestra w Oneonta w stanie Nowy Jork. Przez 10 lat prowadził Radomską Orkiestrę Kameralną.

Maciej Żółtowski z sukcesem wystartował w konkursie o stanowsko dyrektora muzycznego orkiestry w Oneonta. W finale zmierzył się z Carolyn Watson i Slasem Huff. Praktyczną częścią konkursu było poprowadzenie koncertu. W programie koncertu Macieja Żółtowskiego znalazły się: uwertura "Bajka" Stanisława Moniuszki oraz I Koncert fortepianowy i V Symfonia Piotra Czajkowskiego. Na wybór nowego szefa artystycznego miała wpływ również publiczność.

- Uważamy, że Maciej Żółtowski ma świetną wizję rozwoju orkiestry pod względem stylu i umiejętności - powiedziała przewodnicząca komisji konkursowej Laurie Zimniewicz. Maciej Żółtowski zadebiutuje jako dyrektor muzyczny na dorocznym koncercie kabaretowym w sobotę 14 marca.

- Stało się! Zaczynam nowy etap. Jestem zaszczycony wyborem muzyków, komisji konkursowej i zarządu Catskill Symphony Orchestra. Tym bardziej jestem dumny, że wyboru tego dokonano spośród ponad 70 wysoce wykwalifikowanych kandydatów. Podczas listopadowego koncertu miałem okazję współpracować ze znakomitym zespołem, tak pod względem artystycznym, jak i ludzkim. To była wielka przyjemność! Specjalne podziękowania dla Alex McDonald za znakomitą interpretację I Koncertu fortepianowego Czajkowskiego. Cieszę się na marcowy debiut w nowej, oficjalnej roli! - napisał na swoim profilu facebookowym Maciej Żółtowski.

Maciej Żółtowski ma 48 lat. Ukończył kompozycję i dyrygenturę w Akademii Muzycznej w Warszawie. Cieszy się międzynarodowym uznaniem. Jego utwory były wykonywane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Maciej Żółtowski ma bogaty dorobek dyrygencki. Założył Orkiestrę Kameralną Jeunesses Musicales "Con Spirito". Prowadził jako dyrektor artystyczny Cyprus State Orchestra. Dziesięć lat był dyrektorem naczelnym i artystycznym Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Jest twórcą Międzynarodowej Akademii Dyrygentów. Współpracował z wieloma orkiestrami na całym świecie od Niemiec po Chiny. Odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi i medalem Gloria Artis. W 2011 roku otrzymał Radomską Nagrodę Kulturalną.

Zapraszamy do nas: