Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: 09 kwietnia 2020

KULTURA

O relacjach między nauką a sztuką

czwartek, 16 stycznia 2020 11:49 / Autor: Elżbieta Warchoł
pixabay/Yuri_B
Elżbieta Warchoł

Spotkanie z dr. Nikodemem Popławskim

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza w czwartek, 16 stycznia na spotkanie z dr. Nikodemem Popławskim, radomianinem, astrofizykiem i kosmologiem. Spotkanie będzie poświęcone relacjom miedzy nauką a sztuką. Początek o godz. 18.

Motywem przewodnim spotkania jest pojęcie nieskończoności. Spróbujemy pokazać, jak podchodzi do tego fenomenu nauka, a jak jest on wyrażany w sztuce.Nikodem Popławski urodził się w Toruniu jako syn artystów plastyków Bożenny i Janusza Popławskich. Ukończył klasę o profilu matematyczno-fizycznym w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu- zapowiadają organizatorzy.

Nikodem Popławski został laureatem 10 olimpiad przedmiotowych - z fizyki, chemii, astronomii i wiedzy technicznej, do których przygotowywał się pod kierunkiem Stanisława Banaszkiewicza i Marka Golki. Stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Po maturze w 1993 rozpoczął studia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, a rok później przeniósł się na Uniwersytet Warszawski.

Ukończył Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1999 obronił pracę magisterską z fizyki grawitacyjnej pod tytułem Interferometr Michelsona w czasoprzestrzeni płaskiej fali grawitacyjnej. W 2004 uzyskał tytuł doktora na Wydziale Fizyki w Indiana University w Bloomington (Indiana, USA), gdzie następnie był zatrudniony do 2013. Obecnie jest pracownikiem naukowym na University of New Haven.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 16 stycznia, o godzinie 18.00, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.Wstęp – 1 zł.Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60.

Zapraszamy do nas: