Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wilhelm z Paryża, opat
Dziś jest: 06 kwietnia 2020

KULTURA

Robert Grudzień patronem zespołu OWADOWIANKI

poniedziałek, 27 stycznia 2020 09:13 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Robert Grudzień
Elżbieta Warchoł

Robert Grudzień przyjął patronat artystyczny nad Zespołem Ludowym OWADOWIANKI

Robert Grudzień zapoczątkował współpracę z Niepubliczną Szkołą Podstawową w Owadowie oraz z Zespołem Ludowym Owadowianki z Owadowa koncertem z okazji 39 rocznicy śmierci biskupa Piotra Gołębiowskiego w Jedlińsku, w listopadzie 2019 r. Artysta był jednym z jurorów IV Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznych w Publicznej Szkole Podstawowej w Owadowie. Robert Grudzień objął nas swoim patronatem z czego jesteśmy bardzo zadowolone i dumne – powiedziała Katarzyna Rajkowska, założycielka zespołu. Zespół współpracuje ze zdolną młodzieżą i dziećmi z naszej szkoły. W dniu 19 stycznia 2020 r. koncertowałyśmy z Robertem Grudniem oraz dziećmi, w parafii pod wezwaniem Św. Bartłomieja we Wsoli. Koncert  zgromadził wielu parafian oraz gości którzy wspólnie z nami kolędowali. W Jastrzębi jako zespół  wzięliśmy udział w akcji charytatywnej dla chorej Lenki, prezentując się wśród wielu zespołów ludowych gminy Jedlińsk i Jastrzębia.

 Zespół Ludowy Owadowianki  powstał przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Owadowie, pełniącej niejako funkcję lokalnego ośrodka kultury. Bo takiego, na terenie gminy, nie ma. Pomysłodawczynią inicjatywy była Katarzyna Rajkowska. W zespole zaczęła się przygoda gospodyń z promocją lokalnego folkloru. Jak się wkrótce okazało, pochłonął je nie tylko śpiew, ale i organizacja lokalnych uroczystości, wspólne pichcenie. Kobietom, które słyszały o naszej działalności, zamarzyło się, żeby do nas dołączyć. Jak się okazało, zainteresowanie aktywnością społeczną przerosło nasze najśmielsze oczekiwanie. Z biegiem czasu Zespół i Koło, stały się wizytówką naszej wsi. Zespół, z sukcesami, działa od lutego 2016 roku. Do wspólnego muzykowania zapraszamy mieszkańców wsi, w tym dzieci.- Właśnie podjęłyśmy współpracę z Robertem Grudniem, kompozytorem, pianistą i organistą, który objął patronat nad naszym zespołem. To ogromny zaszczyt, ale i wyróżnienie. A także szansa na rozwinięcie umiejętności – powiedziała Katarzyna Rajkowska. Dawne, zapomniane pieśni przechowujemy w archiwach, kronice aby uchronić je przed zapomnieniem. Miłością do muzyki ludowej staramy się zarazić młodsze pokolenia. Jeśli uda się pozyskać wsparcie finansowe z dotacji unijnych, zorganizujemy konkurs potraw regionalnych oraz folklorystyczny przegląd pieśni ludowych.  Chciałybyśmy dotrzeć do młodego pokolenia, pokazać, że nie samym internetem człowiek żyje. Dobrze czasem odciąć się od wszechobecnej nowoczesności i cofnąć do czasów przodków , historii, ich tradycji, smaków i pięknych melodii, których niewielu już pamięta. Koordynatorem organizacyjnym zespołu jest dyrektor NSP w Owadowie Jakub Rajkowski.

Robert Grudzień obok działaności artystycznej, koncertując na całym świecie jest regionalnym patriotą i społecznikiem. Od wielu lat wspiera młode talenty. Wystepuje w katedrach, salach koncertowy i operach z najwybitniejszymi artystami m.in. Alicja Wegorzewska, KOnstanty Andrzej Kulka czy zespół MAZOWSZE.  Jest systematycznie zapraszany przez szkoły, biblioteki i domy kultury. Od 2016 roku wspiera artystycznie Zespół Zakrzewiaki. Jest patronem artystycznym ZDZ Szkoła Muzyczna w Radomiu i  Zespółu Szkół Ogólnokształcących Heureka w Pabianicach. Jest także przyjacielem Szkoły w Wolanowie. Za działalność artystyczną i edukacyjną otrzymał tytuł honorowego obywatela Stromca, Lipska, Jędrzejowa, Leżajska, Zelowa, Wolborza. Jest autorem ogólnopolskiego projektu "Zrozumieć Niepodległą" w ramach którego odbywaja się wydarzenia pod hasłem patriotycznego i religijnego wychowanie narodu.

Za: www.grudzien.pl

Zapraszamy do nas: