Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Piotra)
Dziś jest: Czwartek, 21 października 2021

KULTURA

Premier Jan Olszewski z bliska

czwartek, 30 stycznia 2020 20:41 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Artur Kłus z Kozienic jest autorem monumentalnego dzieła poświęconego postaci premiera Jana Olszewskiego. W czwartek 30 stycznia w Centrum Kulturalno-Artystycznym miała miejsce promocja książki. Udział w niej wziął osobisty sekretarz premiera Zbigniew Krzysztoń.

Artur Kłus to pochodzący z Kozienic socjolog. Ma już na swoim koncie kilka książek, jednak ta poświęcona Janowi Olszewskiemu jest najbardziej obszerną w jego dorobku. Jak przyznaje autor, wynika to z tego, że temat jest dla niego szczególnie ciekawy oraz dysponował ogromną ilością informacji, które zbierał od 2007 roku. Artur Kłus ma nadzieję, że rozmiar książki nie zniechęci do zapoznania się z jej treścią, ponieważ postać Jana Olszewskiego nie jest tak dobrze znana jak powinna, zwłaszcza wśród osób młodych:

Gościem specjalnym spotkania autorskiego był osobisty sekretarz premiera Jana Olszewskiego – Zbigniew Krzysztoń. - Bardzo mile wspominam naszą współpracę, dlatego chciałem, aby pan Zbigniew przyjechał ze mną do Kozienic – przyznaje Artur Kłus:

Jak przyznał Zbigniew Krzysztoń, choć z całą książką nie zdążył się jeszcze zapoznać to podoba mu się jej struktura:

Zbigniew Krzysztoń bez wątpienia był osobą, która znała Jana Olszewskiego bardzo dobrze, jednak dzięki Arturowi Kłusowi poznał wiele faktów, o których do tej pory nie wiedział:

Spotkanie autorskie cieszyło się dużą frekwencją. Jak się okazało książka może rzucić nowe światło na postać premiera Olszewskiego, nawet wśród osób, które pamiętają jego rząd:

Wśród osób na sali znalazła się mama autora, pani Janina Kłus. Udział w promocji książki własnego syna było dla niej dużym przeżyciem:

Dzieło liczy 830 stron i jest pierwszą na polskim rynku książką, szczegółowo opisującą kilkumiesięczny okres sprawowania funkcji Prezesa Rady Ministrów przez Jana Olszewskiego. Jak zaznaczył autor, książka mogła powstawać tak długo, ponieważ nie był związany z żadnym wydawnictwem, a wsparcie finansowe otrzymał z Fundacji PZU.