Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: 13 lipca 2020

KULTURA

Resursa Obywatelska działa

piątek, 20 marca 2020 07:38 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Narodowe Arichiwum Państwowe
Elżbieta Warchoł

Zapraszamy do oglądania naszych filmów, spektakli, przygotowujemy kolejne wydarzenia. W sumie tak samo jak zwykle, tyle że zdalnie.

Na początku ubiegłego tygodnia odbyło się jeszcze "Restrospotkanie. Chłopcy z Placu Broni" o klubie sportowym "Broń", seans kinowy i praca taka jak dotychczas, zakończyła się - mówi Renata Metzger dyrektor Resursy. Wydział Kultury UM zgodził się na pracę zdalną. Dotychczasowych gości Resursa zaprasza na swój kanał filmowy na YouTubie, na fb, do kontaktów mailowych. Codziennie na fb pojawiają się nowe wiadomości, linki do produkcji filmowych i teatralnych, koncertów. - Jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji, że od dawna już wszystkie nasze działania dokumentujemy filmowo i do tego jeszcze mamy bogate archiwum produkcji o osobach ważnych dla Radomia. Teraz o tym przypominamy i zapraszamy do oglądania.

Ogłaszamy też temat tegorocznej "Uliczki Tradycji" - "Kolej na Radom". Kolej miała zasadniczy wpływ na rozwój Radomia. Wybudowana w latach 1882 -1885 Kolej Iwanogrodzko - Dąbrowska biegnąca przez Radom, dostarczyła impuls do rozbudowy - powstały nowe dzielnice przemysłowe z licznymi fabrykami; nowe ulice i dzielnice mieszkalne, obiekty użyteczności publicznej. Rozwój Radomia w oparciu o kolej trwał i w II RP. W 1918 r. radomscy kolejarze dali wyraz swojego patriotyzmu, aktywnie uczestnicząc w wyzwalaniu miasta spod okupacji austriackiej. To także dzięki nim miasto było wolne już 2 listopada. Powstające na początku lat 20. duże firmy jak np. Fabryka Broni, czy potem te w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, też kooperowały ściśle z koleją. Duże znaczenie miała w II RP dla miasta budowa linii Radom- Warszawa. W 20-leciu międzywojennym w mieście była siedziba Radomskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, która obejmowała teren województw kieleckiego i lubelskiego, sięgając za Łuck. Dyrekcja była znaczącym pracodawcą w Radomiu, podobnie jak podległe jej firmy remontowe, naprawcze. Kolejarze zaś aktywnie włączali się w życie kulturalne i społeczne miasta, dla szkolenia kadr kolejowych powstała specjalna szkoła do której ściągała młodzież z Polski południowej i wschodniej.

O wszystkim tym chcemy opowiedzieć w drugi weekend września. Czekamy na skany dawnych zdjęć i dokumentów dotyczących tej tematyki. Chodzi o archiwalia do 1939 r. To dobry czas, by zrobić porządki w domowych archiwach a potem współtworzyć z nami przewodnik po kolejowej historii miasta. Adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Przygotowanie dużych i uznanych już imprez Resursy takich jak właśnie Uliczka, ale i Festiwal Filozofii, Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad", Anima Urbis zajmuje kilka miesięcy. Wszystkie one składają się z szeregu wydarzeń, koncertów, wystaw, spektakli, a to nie rodzi się z dnia na dzień. Pracujemy nad nimi - "Ślad", Festiwal Filozofii. Jeśli okaże się, że do niech nie będzie mogło dojść, przesunięte będą one drugą połowę roku.

 Załoga Resursy kontaktuje się codziennie na wspólnej platformie internetowej, omawiamy pomysły i szczegóły wydarzeń tak jak na co dzień, tylko zdalnie. Na szczęście w dzisiejszej dobie, to nie problem. Mamy też zawsze telefony, no i jesteśmy zgranym, znającym się dobrze zespołem, każdy doskonale wie, co należy do jego obowiązków. Technicy zabrali do domu sprzęt i robią jego przeglądy, konserwacje, bo na to zawsze brakowało czasu. Instruktorzy przekazują zespołom nagrania, teksty do ćwiczeń, w wyznaczone dni, po uprzednim ustaleniu z kierownikami działów, pracownicy mogą pojawić się w Resursie po potrzebne im materiały - informuje dyr Renata Metzger.

 Resursa i portal Radom.Retrospekcja zachęcają też do odwiedzania Retropedii czyli wirtualnego przewodnika po mieście. Projekt stworzyła Retrospekcja w ramach budżetu obywatelskiego, teraz Retropedią zawiaduje Resursa. Właśnie pojawił się opis kapliczki ku czci św. Rozalki, orędowniczki w czasie epidemii - dodaje Renata Metzger.

 

Zapraszamy do nas: