Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. January, męczennik
Dziś jest: 19 września 2020

KULTURA

Kochajmy Teatr! Niech żyje Teatr!

piątek, 27 marca 2020 13:54 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Teatr Powszechny w Radomiu
Elżbieta Warchoł

W tym roku, 27 marca już po raz 59 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Najlepsze życzenia dla Dyrekcji, wszystkich aktorów, pracowników technicznych i administracyjnych Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu! Pamiętamy także o wszystkich innych teatrach niezawodowych działających w naszym mieście. A jest ich całkiem sporo: Teatr Resursa, Teatr Poszukiwań, Teatr Proscenium, teatry w Młodzieżowym Domu Kultury, Teatr SCENE i inne.

Zamiast pełnej widowni, braw i kwiatów dziś, w Międzynarodowym Dniu Teatru życzymy wszystkim ludziom TEATRU przede wszystkim zdrowia. Przyjdzie czas, kiedy ustanie epidemia zapełnią się znowu widownie, pojawią się nowe premiery, radość i łzy wzruszenia u widzów. Jeszcze przyjdzie taki czas!

W liście z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru minister kultury prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że w tym roku święto „przypada w chwili gdy świat mierzy się z  wyzwaniem  bezprecedensowym w naszej współczesnej historii”. Przypomniał, że „ograniczenie działalności instytucji kultury i odwołanie wszystkich wydarzeń, będące sposobem przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii, w szczególny sposób dotyka artystów, a zwłaszcza ludzi teatru”.  

- Zdając sobie sprawę ze skali tego wyzwania Rząd Rzeczypospolitej Polskiej podejmuje działania ochronne, które obejmują również ludzi i instytucje kultury. Przewidziano wsparcie Państwa Polskiego dla twórców i artystów, pracowników sektora kultury, a także firm i organizacji pozarządowych zajmujących się tą branżą, wzrost środków na pomoc socjalną dla artystów oraz dodatkowe wsparcie na rozwój nowych form udostępniania kultury w Internecie i aktywizację po przywróceniu działalności – napisał wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury jest przekonany, że „polska społeczność ludzi teatru stawi czoła obecnym wyzwaniom, a z aktualnej sytuacji wyjdzie gotowa do intensywnej pracy, która pomoże w walce ze skutkami obecnego zagrożenia”. Skierował wyrazy „wielkiego uznania” oraz życzył „zdrowia, wytrwałości, niesłabnącej nadziei i wszelkiej pomyślności”.

Na Międzynarodowy Dzień Teatru skierował życzenia także prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster. Wszystkim artystom, zespołom technicznym i administracji teatrów życzył „jak najszybszego powrotu do pracy”. Wyraził nadzieję, że „po wszystkim odnajdziemy się wzmocnieni, pełni energii i weny twórczej, gotowi do mądrych działań z korzyścią dla całego środowiska teatralnego”. (za: strona Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach działającego pod auspicjami UNESCO. 27 marca, co roku, rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. W tym roku przesłanie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wygłosił Shahid Nadeem. – Teatr ma do spełnienia rolę, szlachetną rolę mobilizowania ludzkości, aby przestała osuwać się w otchłań. Teatr ma zdolność wyniesienia sceny, przestrzeni, w której odbywa się spektakl, w sferę świętości – napisał pakistański artysta Szahid Nadim w orędziu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Teatr Powszechny w Radomiu zaprasza codziennie o godz. 19 na spotkanie w sieci! Aktorzy radomskiego Teatru Powszechnego we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną  w Radomiu czytają opowiadania radomskich pisarzy z tomiku „Powroty. Radom” wydanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Codziennie o godz. 19 warto odwiedzić stronę na Facebooku Teatru Powszechnego w Radomiu. Niech żyje TEATR!