Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: 2 czerwca - błogosławieni męczennicy Sadok i Towarzysze
Dziś jest: 02 czerwca 2020

KULTURA

To już rok! Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu

piątek, 03 kwietnia 2020 16:22 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Ponad 4 tysiące osób odwiedziło w ciągu pierwszego roku działalności Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu!

Właśnie minął rok! 30 marca 2019 roku w Radomiu otwarte zostało pierwsze w kraju Muzeum Polskich Rowerów. Z okazji naszych pierwszych urodzin planowaliśmy otwarcie ulicznej wystawy fotograficznej o tematyce retro rowerowej - napisał na Fb Łukasz Wykrota z Muzeum Polskich Rowerów. Niestety, aktualna sytuacja zniweczyła nasze plany, a muzeum zostało zamknięte do odwołania. Rocznica to dobry moment do podsumowań. W sumie odwiedziło nas ponad 4 tysiące osób. Mieliśmy gości z kraju i z zagranicy, duże grupy zorganizowane i osoby indywidualne, turystów rowerowych, grupy rekonstrukcji historycznych, dawnych i współczesnych mistrzów kolarskich, przedszkolaków i weteranów... - wylicza Łukasz Wykrota. Bezsprzecznie staliśmy się ważnym punktem na mapie turystycznej naszego miasta. Dzięki wsparciu osób indywidualnych ekspozycja rowerów urosła do ponad 60 egzemplarzy, a liczba drobnych rowerowych eksponatów także znacząco wzrosła. Pojawialiśmy się także mobilnie na wystawach zewnętrznych prezentując historię rowerową na żywo, w ruchu. Pracowaliśmy i cały czas pracujemy przy naszej wystawie, eksponatach, rowerowych archiwach sięgających XIX wieku i bardzo za Wami tęsknimy żyjąc nadzieją, że drzwi naszego muzeum niebawem będą ponownie dla Was szeroko otwarte - napisał Łukasz Wykrota z Muzuem Polskich Rowerów w Radomiu.

W Muzeum, które prowadzi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji prezentowane są eksponaty pochodzące od pasjonatów. Część z nich przekazało Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści”, którego projekt dotyczący utworzenia Mobilnego Muzeum Rowerów, głosami radomian znalazł się w Budżecie Obywatelskim 2017. Wiele eksponatów ofiarowali też prywatni kolekcjonerzy. W sumie udało się zgromadzić już ponad sto rowerów. Pierwsza wystawa, którą prezentuje Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu nawiązuje do przypadającej w tym roku 90. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryce Broni. Można zobaczyć kilka typów jednośladów powstałych w Radomiu, w tym m.in. rower wojskowy. Są także prezentowane inne eksponaty pokazujące historię roweru od XIX wieku do lat 80. dwudziestego stulecia. Nie brakuje też pamiątek związanych z historią radomskiego kolarstwa.

Jako miasto mamy niepowtarzalną historię rowerową. To z jednej strony połączenie sportu kolarskiego, którego dzieje w Radomiu sięgają XIX wieku, a z drugiej - największa przedwojenna produkcja rowerów w Polsce. Jesteśmy przekonani, że to muzeum będzie wizytówką Radomia i będą je odwiedzać ludzie z całej Polski. (za: Fb Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu). Jeszcze będzie dobrze i odwiedzimy muzeum przy ul. M. Skłodowskiej - Curie 4, jeszcze poświętujemy pierwszą rocznicę powstania muzeum, poczujemy wiatr we włosach i wybierzemy się na kolejną rowerową wyprawę! Dziękujemy za już!  

 

Zapraszamy do nas: