Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: 09 sierpnia 2020

KULTURA

166 lat temu w Radomiu urodził się Jacek Malczewski

wtorek, 14 lipca 2020 13:00 / Autor: Elżbieta Warchoł
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Elżbieta Warchoł

Urodził się 14 lipca 1854 roku w Radomiu. Nigdy nie wstydził się swojego rodzinnego miasta. Jacek Malczewski, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku.

Podpisywał swoje listy- wierny radomiak. Był wybitnym malarzem, gorliwym patriotą. Pozostawił po sobie wiele znakomitych dzieł, które znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Kolekcję dzieł Jacka Malczewskiego oraz zbiór rodzinnych pamiątek ma też Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, to czwarta co do wielkości kolekcja jego dzieł w kraju. Obecnie  w zbiorach Muzeum posiada 45 obrazów olejnych, 13 obrazów wykonanych techniką akwarelową i pastelem, 55 rysunków i 2 szkicowniki.

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu prezentowane są obecnie prace ze zbiorów własnych, kolekcji prywatnych, a także obrazy wypożyczone z dwóch instytucji muzealnych. Do znanych już obrazów artysty z radomskich zbiorów, dołączyły prace zakupione w ostatnich miesiącach przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, do których należą: akwarelowy portrecik Wandy Karczewskiej (późniejszej Horochowej) – pierwszej, młodzieńczej miłości artysty (a zarazem jego kuzynki), namalowany w 1906 r. „Portret Karola Potkańskiego” (również kuzyna Jacka Malczewskiego), a także późny, bo z 1923 r., portret ukochanej córki Julii Meysnerowej, sportretowanej w jednym z wnętrz lusławickiego dworu.

Na wystawie znajdują się również obrazy użyczone przez właścicieli prywatnych, które znakomicie uzupełniają motyw portretów rodzinnych oraz wizerunki przyjaciół w twórczości Mistrza (m.in. portret córki Julii, czy artysty malarza Kazimierza Pochwalskiego), wzbogacają zestaw kompozycji symbolicznych (np. „Scena alegoryczna”, „Powrót sybiraka”) i dopowiadają bodaj jeden z ważniejszych tematów w malarstwie Jacka Malczewskiego – jego autoportret (w tym jeden z najpyszniejszych „Autoportret z kwiatem ostu”, czy też późny, starczy już właściwie, „Autoportret z postacią alegoryczną”).

Warto również zwrócić szczególną uwagę na najnowszy depozyt na wystawie, symboliczną kompozycję zatytułowaną „Rycerz i faun” z 1909 r., która zachwyca nie tylko ponadczasową treścią przywołującą temat śmierci i przemijania doczesnego życia, ale również mistrzostwem warsztatowym twórcy- czytamy na stronie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu)

Imię Jacka Malczewskiego nosi ulica, przy niej ustawiony jest pomnik artysty ( obok Resursy Obywatelskiej), jest patronem szkoły plastycznej, jednego z radomskich osiedli mieszkaniowych i parku ( w dzielnicy Obozisko).

Zapraszamy do nas: