Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: 09 sierpnia 2020

Teatr

Legenda o Smoku Wawelskim w Kozienickim Domu Kultury

wtorek, 14 lipca 2020 15:23 / Autor: Kamil Zapora
fot. KDK
Kamil Zapora

Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zapraszają mieszkańców Gminy Kozienice na przedstawienie teatralne „Legenda o Smoku Wawelskim". Spotkanie z teatrem odbędzie się w sobotę 25 lipca o godz. 12.00 w Centrum Kulturalno-Artystycznym.

„Legenda o Smoku Wawelskim" to przygody dzielnego Szewczyka, któremu dzięki wrodzonemu sprytowi i pomysłowości udało się pokonać groźnego Smoka.

Historia pokazana z ogromną dawką humoru, piękną oprawą muzyczną i wykorzystaniem dużych, kolorowych form plastycznych – niezwykle efektowna lalka imitująca Smoka, lalki tupu mupety, oraz aktorzy w żywym planie. Dzięki temu każdy może poczuć się małym bohaterem, który osobiście pomógł Szewczykowi w zwycięstwie nad Smokiem.

W spektaklu wykorzystano różnorodne techniki teatralne np. ta sama postać – Wanda - grana jest przez dwie kukiełki (różnej wielkości), lalkę typu mupet, a w finałowej scenie aktorkę w żywym planie. To wszystko potęguje wrażenie bajkowości, „magiczności" i stymuluje rozwój dziecięcej kreatywności i wyobraźni.

Przedstawienie posiada wiele walorów edukacyjnych. Rycerze, którzy stają do walki ze Smokiem to przedstawiciele różnych nacji. W humorystyczny sposób zostały tu ujęte najbardziej charakterystyczne dla danego kraju zwyczaje i atrybuty. Dzięki temu dzieci bardzo szybko zgadują skąd wywodzą się kolejne – przybywające do nich postacie.

Ogromnym walorem podnoszącym wartość spektaklu jest scenografia i bardzo ciekawa oprawa muzyczna. Jednak to pełni humoru i temperamentu aktorzy – Ewa Dobrowolska i Jarosław Gmitrzuk (absolwenci Warszawskiej Akademii Teatralnej) sprawiają, że przedstawienie jest tak barwne, dynamiczne i na długo pozostaje w pamięci widzów.

Zastosowanie różnych technik teatralnych, pomysłowy i niezwykle zabawny scenariusz, wątki interaktywne, które pozwalają na czynne angażowanie publiczności do powierzanych jej zadań sprawiają, że spektakl zaspakaja potrzeby różnorodnych grup wiekowych. Maluchy, a także ich opiekunowie i rodzice z pewnością odnajdą tu „coś" – co pozwoli im przeżyć niezapomnianą „teatralną przygodę".

Po spektaklu niespodzianka – krótki program animacyjny związany z polskimi legendami i tradycyjnymi przekazami. Na zwycięzców czekają nagrody.

Przedstawienie adresowane jest do dzieci od 4 lat. Wstęp jest wolny, choć obowiązują nieodpłatne wejściówki do pobrania w kasach CKA. Dla posiadaczy kozienickiej karty mieszkańca dostępne są od dzisiaj do poniedziałku włącznie. Pozostali mieszkańcy mogą ubiegać się o wejściówki od wtorku, pod warunkiem, że pula wolnych miejsc nie zostanie wcześniej wyczerpana.

Spektakl odbywać się będzie przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w związku z tym Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka udostępni widzom nie więcej niż połowę miejsc w sali koncertowo-kinowej.

Spektakl zaprezentują aktorzy Teatru „Prima" z Warszawy. Przedstawienie wystawione zostanie w ramach projektu „Od legendy do współczesności" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020".

Zapraszamy do nas: