Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

KULTURA

Fosa pełna kultury: Prosto z palety.

wtorek, 21 lipca 2020 07:42 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: MOK Amfiteatr
Elżbieta Warchoł

25 i 26 lipca zobaczymy ciemność. Podczas weekendu „Czarno to widzę…” Amfiteatr zabierze gości w podróż po Czarnobylu, Księżycu i świecie Kazimierza Malewicza. W programie również warsztaty kryminalistyczne i mocne koncertowe uderzenie meksykańskiego zespołu Enclose! - zaprasza Katarzyna Wiśniewska, autorka programu i opiekunka czarnego weekendu w Fosie. Formularze on-line na wszystkie wydarzenia tego weekendu dostępne od poniedziałku, 20 lipca, od godz. 10 w na fb "Amfiteatr w Radomiu" i na www.amfiteatr.radom.pl

PROGRAM 25-26 lipca 2020 Czarno to widzę... – weekend czarny

25 lipca 2020 / sobota

Studio Fosa: Tajemnice Czarnobyla – spotkanie z przewodnikami z Aliena Tours – 16.30-17.45 / Kawiarnia Artystyczna

Białe na czarnym – warsztaty plastyczne z Edytą Jaworską – 18-19.30 / Kawiarnia Artystyczna

Enclose – koncert - 20-21.30 / fosa

 26 lipca 2020 / niedziela

CSI: Fosa – warsztaty kryminalistyczne dla dzieci – 16-18/ Kawiarnia Artystyczna

Misja Apollo 11 – strefa VR – 16-19 / Pod 13

Afro fusion – warsztaty + pokaz / 18-19 / fosa

Transmisje ze "Studia Fosa" od godz. 16.30 na Facebooku "Amfiteatr w Radomiu", retransmisje w Telewizji Dami w każdą sobotę od godz. 18.45. Koncerty na żywo na fb "Amfiteatr w Radomiu" i w TV Dami.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Gminy Miasta Radomia.

Opisy poszczególnych wydarzeń:

Studio Fosa: Tajemnice Czarnobyla (25 lipca, godz. 16.30)

Podczas weekendu "Czarno to widzę..." w Fosie pełnej kultury zaprosimy do "Studia Fosa" na rozmowę z Bartoszem Żukowskim, właścicielem Biura turystyki ciekawej Aliena Tours

Poznacie 10 faktów na temat Czarnobyla, o których mogliście nie wiedzieć. Nasz gość opowie o tym, jak dostać się do Strefy Czarnobylskiej, o "państwie Czarnobyl", turystyce w Strefie, promieniowaniu, mieście duchów Prypeć, eksperymencie sprowadzenia do Strefy dzikich koni Przewalskiego, które same sobie żyją na ternie Strefy, ogromnym radarze zwanym Oko Moskwy i związanej z nim legendzie wpływania na ludzkie myśli oraz nowym sarkofagu, który jest największą ruchomą konstrukcją w historii świata...

Biuro Aliena Tours założył w 2012 r. Bartosz Żukowski, który swoją pasję podróżniczą przekuł na organizację wyjazdów. Na przestrzeni ostatnich 20 lat odwiedził ponad 70 krajów na różnych kontynentach. Z tych wypraw przywiózł bagaż doświadczeń i wiele ciekawych pomysłów na autorskie programy. Bartosz wyjeżdżał w czasach, gdzie Internet był w powijakach, podróżowało się z mapą, a jedynym cudem technologicznym był przewodnik Lonely Planet! Między innymi odwiedził takie kraje jak Afganistan, Syrię, Rwandę czy Burundi. Obecnie organizuje ze swoim biurem wyjazdy, między innymi, do takich krajów jak Iran, Uzbekistan czy na Arktykę. Poza Strefą Czarnobylską (był w niej kilkadziesiąt razy w ciągu ostatnich 8 lat), Bartosz Żukowski również odwiedził strefę zamknięta wokół elektrowni w Fukushimie oraz Poleski Państwowy Rezerwat Radiacyjno-Ekologiczny na Białorusi.

Białe na czarnym - warsztaty plastyczne z Edytą Jaworską (25 lipca, godz. 18). Podczas weekendu "Czarno to widzę..." nie mogło zabraknąć ..."Czarnego kwadratu" Kazimierza Malewicza.

Warsztaty artystyczne „Malewicz, białe na czarnym”, które poprowadzi artystka Edyta Jaworska, to przewrotna podróż o charakterze psychologiczno – sentymentalnym w niejednorodny świat kolażu. Warsztaty składać się będą z dwóch części:Część teoretyczna przybliży nietuzinkową sylwetkę Kazimierza Malewicza, analizując punkty wyjściowe jego twórczości. W części praktycznej uczestnicy warsztatów stworzą własne, oryginalne prace, dla których wspólnych mianownikiem będzie „czarny kwadrat”.

Kategoria wiekowa 12+. Wskazane jest, by uczestnicy przygotowali na warsztaty materiały, które będą wykorzystywane do prac twórczych np.: zdjęcia, wycinki z gazet itp.

Prowadzący: Edyty Jaworska Współprowadzący: Jakub Strzelecki, Adam Kowalski. Edyta Jaworska – Kowalska Urodzona w Zwoleniu w 1977 roku.Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w 2002 roku w pracowni prof. Jacka Waltosia. Stypendium Sokrates / Erasmus we Włoszech ( Accademia delle Belle Arti di Lecce ).

Ważniejsze nagrody :Stypendium Ministra Kultury/ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNagroda Wojewody Badenii – Wuttenbergii / Triennale Sztuki Sacrum / Dom – Droga istnieniaII Nagroda Publiczności / Biennale w Bielsku – BiałejII Nagroda Wojewody Mazowieckiego / Inspiracja Dziełami Jana KochanowskiegoI Nagroda ,, Sacrum w sztuce młodych’’ / Instytut Jana Pawła II w Krakowie.

Wyróżnienia :Galeria Katarzyny Napiórkowskiej ( Warszawa )Galeria Miejska ( Częstochowa ). Swoje prace prezentowała w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

 Enclose - koncert w Fosie pełnej kultury (25 lipca, godz. 20). Podczas weekendu "Czarno to widzę...", w sobotę, 25 lipca, muzyczna petarda - zespół Enclose!

Enclose powstał w 2010 r. w Meksyku. Założony w mieście Chihuahua przez Juana Carlosa Cano początkowo działał jako trio odnosząc duże sukcesy na rodzinnej ziemi, których zwieńczeniem było wydanie debiutanckiego EP Enclose, zawierającego pięć autorskich utworów grupy oraz nakręcenie teledysku do jednego z nich (Soul Digger). W roku 2012 zespół zawitał do Europy na trasę koncertową zatytułowaną Soul Digging Tour, która obejmowała także Polskę (w tym czasie ukazął się także teledysk do Over). Rok 2013 to początek kolejnej trasy koncertowej w Polsce, w czasie której zespół dzielił scenę z takimi gwiadzdami polskiej sceny jak Turbo i Acid Drinkers, a także zwyciężył w II edycji Otwartych Wtorków z Nuplays organizowanej w warszawskim klubie Progresja. Przełom 2013 i 2014 roku to zdjęcia do teledysku "Where The River Flows" oraz debiutancki występ w Anglii na 22. Finale WOŚP. W roku 2014 Juan Carlos Cano wystąpił w programie Voice of Poland, który po wielu etapach zakończył się jego zwycięstwem, co pozwoliło zespołowi kilkukrotnie zaprezentować się w telewizji. Resztę 2014 roku zespół spędził w trasie koncertowej, której zwieńczeniem był występ na scenie Fabryki Zespołów w trakcie XX Przystanku Woodstock.

Skład zespołu:Juan Carlos Cano- Vocal Flavio Rojas - Bass Janis Kifonidis - DrumsMichał Herda - Guitar

Formularze on-line na ten koncert będą dostępne w wydarzeniu i na stronie www.amfiteatr.radom.pl od 20 lipca od godz. 10!Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

O plażowy klimat w naszej "Tawernie Fosa" zadba niezastąpiona Otwarta - WINE CAFE -

CSI: Fosa. Warsztaty kryminalistyczne dla dzieci (26 lipca, godz. 16). Kolejna propozycja weekendu "Czarno to widzę..." - wykład i warsztaty kryminalistyczne dla dzieci! Gość, Joanna Stojer-Polańska – doktor nauk prawnych, kryminalistyk opowie o zawodzie kryminalistyka i kryminologa, o walizce kryminalistycznej, w której są proszki i pędzelki służące do ujawniania śladów, probówki i opakowania, żeby ślady zabrać do laboratorium do zbadania. Wszystkie eksponaty z walizki będziecie mogli obejrzeć, a pani Joanna wyjaśni też, jakich śladów szukają kryminalistycy i jak może im pomóc pies służbowy. Podczas warsztatów będzie badali ślady linii papilarnych, czyli ślady daktyloskopijne, ślady butów zwane w kryminalistyce śladami traseologicznymi. Posłuchacie też o śladach zapachowych, których szuka pies. Będziecie rozwiązywali zagadki kryminalne! Joanna Stojer-Polańska jest wykładowcą akademickim z zakresu kryminalistyki i zwalczania przestępczości, na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z ciemnej liczby przestępstw. Popularyzatorka nauki. Prowadzi zajęcia na uniwersytetach dzieci – warsztaty o śladach, wykłady o zwierzętach na służbie i zajęcia, na których uczestnicy rozwiązują zagadki kryminalne.

Formularz on-line na te warsztaty będzie dostępny w wydarzeniu i na www.amfiteatr.radom.pl od 20 lipca, od godz. 10.Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty dla dzieci 8+

Misja Apollo 11 - Strefa VR w Fosie (26 lipca, godz. 16). Podczas weekendu "Czarno to widzę..." nie mogło zabraknąć: kosmosu i... teorii spiskowych. Jeśli te dwa elementy, to Księżyc i budząca wciąż wiele kontrowersji, i niedomówień Misja Apollo 11.Goście Fosy dzięki technologii VR będą mogli poczuć się jak astronauci! Umożliwią Wam to stanowiska Strefa VR.Radom

Ładnie ktoś napisał, że VR to technologia, która pozwala podróżować po naszych marzeniach! Używając najnowszych zestawów: specjalnych gogli, czujników i sensorów możemy przenosić się w zupełnie inne światy. Mogą to być realne miejsca, które najprawdopodobniej przez całe życie będą poza naszym zasięgiem, takie jak: orbita ziemi, peruwiańska wioska, nurkowanie z rekinami czy spacer szlakiem w Alpach. Ale mogą to być także światy wymyślone, możemy przenieść się w przyszłość lub przeszłość. Możemy przeżyć niezliczoną ilość przygód uciekając przed najróżniejszymi stworami, broniąc tajemniczych obiektów, strzelając, rzucając czy unikając ciosów. W przygodzie bierze udział nie tylko nasz słuch i wzrok, ale całe ciało. Dlatego biorąc udział w sportowych rozgrywkach VR angażujemy się jak na prawdziwej arenie, boisku czy ringu. VR to też wspaniały sposób na przezwyciężanie swoich lęków lub podniesienie poziomu adrenaliny. Odwiedzenie tajemniczych Escape-room'ów, przejażdżki rollercoasterem, spacer po desce na 160 piętrze wieżowca i dziesiątki innych możliwości + opowiada Marcin Szczepaniak ze Strefa VR.Radom

Apollo 11 VR HD to historia jednej z najważniejszych podróży, jaką ludzkość kiedykolwiek odbyła. Teraz możemy doświadczyć tego historycznego wydarzenia oczami tych, którzy go przeżyli. Przygotujcie się na doświadczenie, które nie tylko zapozna Was z historią, ale także pozostawi niepowtarzalne wrażenia i głęboki szacunek dla ludzi, którzy pracowali nad programem Apollo podczas złotej ery NASA!

Zapisy poprzez formularz on-line dostępny w wydarzeniu i na www.amfiteatr.radom.pl od 20 lipca od godz. 10. Liczba miejsc ograniczona!

UWAGA! Kosmiczny spacer trwa 25 minut; wejścia co pół godziny.

 AfroHouse z MAWU - warsztaty (26 lipca, godz. 18) Niedzielny finał weekendu "Czarno to widzę..." w stylu AfroHouse z grupą MAWU!

AfroHouse to współczesny taniec pochodzący z Angoli. Familijne warsztaty poprowadzi Sylwia Żołądkiewicz - promotorka współczesnych tańców afrykanskich w Radomiu. Założycielka grupy MAWU. W 2016 roku odwiedziła Angolę, gdzie poznała kulturę oraz artystów. Podczas pobytu w Angoli wystąpiła w teledysku kuduro znanej grupy Pink 2 toques. W 2017 roku razem ze swoją taneczną partnerką Beatą wygrały zawody afrohouse i kuduro w Lizbonie!

Ekipa MAWU specjalizująca się we współczesnych tańcach afrykańskich. Na swoim koncie na półfinał na zawodach Afrobattle w Portugalii oraz wiele występów i wspólnych warsztatów. Dziś zaprezentują się w miksie tańców pochodzących z Afryki.

Zapraszamy do nas: