Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

Muzea

W tym roku nie będzie święta chleba, ale...

środa, 26 sierpnia 2020 12:49 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Jakub Szczechowski/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

"Święto Chleba" w radomskim skansenie w tym roku się nie odbędzie. Sztandarowe wydarzenie Muzeum Wsi Radomskiej, które od ponad 20 lat przyciągało pasjonatów i miłośników chleba odwołała epidemia koronawirusa. Jednak Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza turystów na cykliczne wydarzenia, które pozwolą na kontakt z kulturą ludową w różnych wymiarach. 

"Święto chleba" to jedna ze sztandarowych imprez organizowanych przez Muzeum Wsi Radomskiej. W ubiegłorocznej - 21 już - edycji wydarzenia udział wzięło około 15 tysięcy osób. W tym roku, mogło być podobnie, jednak sytuacja epidemiczna nie pozwala na organizowanie imprez masowych na taką skalę.

- Myślę, że okres pandemii dokuczył przede wszystkim instytucjom kultury, artystom czy aktorom. Nie wszystkie przedsięwzięcia da się zorganizować, bardzo nad tym ubolewamy, zwłaszcza że turyści wciąż dopytują o to, co dzieje się w skansenie - mówi Ilona Jaroszek - dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej: 

 

Nie odbędzie się Święto Chleba, skansen musiał również zrezygnować z sierpniowych "Potańcówek pod dębem", wydania i promocji płyty, a także z wystaw, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem: 

 

Chociaż w pierwszą niedzielę września w Muzeum Wsi Radomskiej nie rozniesie się zapach świeżych bochenków, to skansen zaprasza na rodzinne niedziele. W każdą niedzielę aż do końca września w muzeum odbywają się tematyczne warsztaty i spotkania z twórcami. Do tej pory można było zapoznać się z obróbką drewna, produkcją napojów i przetworów owocowych, tajnikami bartnictwa, zielarstwa czy tkactwa. Natomiast już w najbliższą niedzielę, 30 sierpnia w zagrodzie z Alojzowa odbędą się pokazy garncarstwa. Do udziału w wydarzeniu zaprasza dyrektor Ilona Jaroszek: 

 

Zaplanowane na następne niedziele rodzinne warsztaty w Muzeum Wsi Radomskiej dotyczyć będą kolejno: zabawkarstwa, plastyki obrzędowej, drewnianych sprzętów domowych i konserwowania żywności (kiszonki).

Październikowy Festiwal Ziemniaka najprawdopodobniej odbędzie się, jednak w o wiele skromniejszej niż w poprzednich latach formule.