Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

KULTURA

Radomianie przeczytali „Balladynę”

sobota, 05 września 2020 13:43 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

„Balladynie” Juliusza Słowackiego poświęcone było tegoroczne Narodowe Czytanie. Tekst dramatu odczytali przedstawiciele władz miasta, a o oprawę muzyczno-wokalną zadbali aktorzy i muzycy.

Narodowe Czytanie odbyło się na dziedzińcu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Fragmenty „Balladyny” odczytali m.in. prezydent Radosław Witkowski, wiceprezydenci Katarzyna Kalinowska i Mateusz Tyczyński oraz Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Dialog Kirkora z Wdową – z podziałem na role - odczytali prezydent Radosław Witkowski i wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Biblioteka włączyła się w Narodowe Czytanie w szerszym zakresie, niż tylko na zasadzie odczytania tekstu. Spektakl słowno-muzyczny zaprezentowali aktor Dariusz Jakubowski, sopranistka Katarzyna Thomas i pianista Piotr Szafraniec.

- Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby pokazać dramat Juliusza Słowackiego na szerszym tle kulturalnym epoki romantyzmu. Nawet na tle filozoficznym – na tle myśli romantycznej – mówi Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

Dariusz Jakubowski powiedział, że romantyzm jest dla Polaków punktem odniesienia. Przywołał także fragment „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego, w którym polemizuje z polskim romantyzmem.

Narodowe Czytanie zgromadziło radomian w różnym wieku. Katarzyna Bujak na dziedziniec biblioteki przyszła z własnym egzemplarzem „Balladyny”.

- Co roku uczestniczę w Narodowym Czytaniu. Co prawda nie byłam w zeszłym roku, ale w tym mam ze sobą stare wydanie. My jesteśmy zakochani w tej literaturze  – powiedziała.

Zbigniew Bujak zawsze towarzyszy żonie w Narodowym Czytaniu.

- Poprzednie odbywały się na Żeromskiego przy pomniku Kochanowskiego, a teraz w bibliotece. Uważam,że to jest miejsce do czytania poezji i utworów naszych wieszczów – dodał.

Fragment „Fausta” Goethego odśpiewała sopranistka Katarzyna Thomas:

Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania w Radomiu otrzymali pamiątkowy znaczek, a jeśli ktoś przyszedł z egzemplarzem „Balladyny”, miał przybitą okolicznościową pieczątkę.