Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel
Dziś jest: 29 września 2020

KULTURA

Nieznamierowice doczekały się wspaniałej monografii !

środa, 16 września 2020 18:06 / Autor: Beata Okulińska
fot. Radio Plus Radom
Beata Okulińska

Autorem książki "Nieznamierowice. Niegdyś miasto. Opowieść subiektywna" jest Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki - historyk regionalista, genealog, publicysta, fotograf i leśnik, autor ponad 20 książek popularyzujących południowe Mazowsze. W swojej najnowszej publikacji odkrywa bogatą i niezwykłą historię małej miejscowości w powiecie przysuskim.

Na pomysł napisania książki o Nieznamierowicach wpadł jeden z mieszkańców miejscowości - przyznaje autor. - Ale szybko okazało się, że ta mała wieś ma niezwykle ciekawą historię, z której może być dumna. Przez ponad 200 lat miejscowość posidała prawa miejskie (utraciła je w 1720 r.) i zamieszkiwana była przez rody szlacheckie. Do dziś w Nieznamierowicach zachował się kościół parafialny, pierwotnie wybudowany w XV w., potem przebudowywany.

W książce "Nieznamierowice. Niegdyś miasto. Opowieść subiektywna" znalazło się wiele informacji historycznych dotyczących miejscowości, ciekawostki historyczne i bogaty materiał fotograficzny, w tym zdjęcia archiwalne.

Książka będzie miała swoją premierę jeszcze we wrześniu. Jako pierwsi zapoznają się z nią mieszkańcy Nieznamierowic.

Posłuchaj rozmowy z Andrzejem Zygmuntem Rola-Stężyckim - autorem książki "Nieznamierowice. Niegdyś miasto. Opowieść subiektywna":

Rozmawiała Beata Okulińska.

Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki ma też w swoim dorobku m.in. książki: Grójeckim traktem. Sprawy i ludzie, "Opowieści grójeckie, Rezydencje... ziemiańskie siedziby w Grójeckiem, Kościoły i kaplice dekanatu drzewickiego w Diecezji Radomskiej, Różanna. Wieś w gminie Odrzywół, Łęgonice Małe. Wenecja Zapilcza, Przekręty historii, Odrzywół. Gród Dobrogosta, Majtki babuni i inne facecje.