Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wolfgang, biskup
Dziś jest: Sobota, 31 października 2020

Muzea

Tkaniny gobelinowe, miniatury tkackie, rzeźby... Wernisaż wystawy Elżbiety Staniszewskiej

wtorek, 29 września 2020 16:21 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Muzeum Regionalne w Kozienicach zaprasza na wystawę prac Elżbiety Staniszewskiej "Metafory światła w przestrzeni". 

Artystka zaprezentuje tkaniny gobelinowe, miniatury tkackie zainspirowane m. in. renesansową techniką broszowania, a także rzeźby oraz instalacje przestrzenno-obrazowe z cyklu Drzewa, będące iluzorycznym przedstawieniem środowiska natury wewnątrz przestrzeni miejskiej. Tworząc tradycyjne formy gobelinowe, artystka wykorzystuje instalacje światłowodowe, które wplata w tkaniny, wprowadzając w ten sposób we wnętrze dzieła dodatkową przestrzeń.

Zebrane prace - jak wskazuje tytuł wystawy - poprzez wykorzystanie naturalnego i sztucznego światła nadają dziełom nowy walor estetyczny i redefiniują ich znaczenia. Celem artystki jest zamanifestowanie swojej postawy wobec otaczającej rzeczywistości. Chodzi również o wywołanie u widzów doznań estetycznych i intelektualnych poprzez zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska. Dlatego też we wszystkich pracach wykorzystuje materiały już zużyte, a także prezentuje w swych dziełach tematykę związaną z naturą.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 2 października o godz. 16.00 w Muzeum Regionalnym im. prof. Tomasza Mikockiego w Kozienicach. Wystawę "Metafory światła w przestrzeni" będzie można oglądać do 6 grudnia.