Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leonard z Porto Maurizio, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 listopada 2020

KULTURA

Muzyczne kremówki dla św. Jana Pawła II

niedziela, 04 października 2020 23:36 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Nadzwyczajny koncert w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zakończył w niedzielę, 4 października cykl koncertów pt: Muzyczne kremówki. Organizatorem koncertów było Muzeum Wsi Radomskiej. 

Dzieła mistrzów między innymi: Bacha, Haydna i Bizeta zabrzmiały w niedzielę, 4 października w kościele św. Doroty z Wolanowa podczas trzeciego koncertu z cyklu: Muzyczne kremówki. Muzyce i śpiewom w wykonaniu: Emanuela Bączkowskiego - organy, Alejandrina Vazques Ramirez - sopran, Jasnogórski Kwartet Wokalny Cantus towarzyszył Tryptyk rzymski Jana Pawła II, który czytał znany aktor teatralny i filmowy Wojciech Wysocki. Projekt był wyjątkowy ponieważ jego kolejne odsłony odbywały się w Muzeum Wsi Radomskiej. Odwoływał się też do korzeni naszej wiary, tradycji, źródeł narodowej tożsamości. Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek:

Nad merytoryczną całością cyklu czuwał dr Emanuel Bączkowski - organista wirtuoz:

Tryptyk rzymski św. Jana Pawła II czytał aktor Wojciech Wysocki:

Alejandrina Vazques Ramirez pochodzi z Meksyku. Artystka studiowała między innymi na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Powiedziała nam o swoim kraju, do którego św. Jan Paweł II udał się w pierwszą podróż zagraniczną po wyborze na Stolicę św. Piotra:

Jubileuszowy koncert w Muzeum Wsi Radomskiej zakończyło wspólne odśpiewanie ulubionej piosenki św. Jana Pawła II, czyli Barki. Pierwsza zwrotka zabrzmiala po polsku, drugą po hiszpańsku zaśpiewała Alejandrina Vazques Ramirez.

Publiczność po tak niezwykłym koncercie była zachwycona:

Na zakończenie na wszystkich uczestników koncertu w skansenie czekały ... pyszne papieskie kremówki.