Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

KULTURA

Mazowsze w Koronie z Ennio Morricone

środa, 07 października 2020 08:50 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Dzieła Ennio Morricone zabrzmią podczas kolejnych koncertów z cyklu Mazowsze w Koronie. 11 października w kościele pw. św. Kazimierza w Pruszkowie i 25 października kościele pw. św. Zygmunta w Szydłowcu. Zagrają muzycy Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod batutą Jana Lewtaka oraz wybitni soliści.

Dwa październikowe koncerty w ramach XVII edycji festiwalu Mazowsze w Koronie zadedykowane będą światowej sławy włoskiemu kompozytorowi i dyrygentowi – Ennio Morricone. 11 października o godz. 19:00 w Pruszkowie w kościele pw. św. Kazimierza i 25 października o godz. 18:00 w Szydłowcu, w zabytkowym kościele pw. św. Zygmunta, usłyszymy słynne dzieła mistrza w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcja Jana Lewtaka oraz wybitnych solistów. Organizatorami cyklu są mazowiecki Instytut Kultury oraz lokalni partnerzy z terenu województwa mazowieckiego.

11 października o godz. 19:00 w Pruszkowie w kościele pw. św. Kazimierza i 25 października o godz. 18:00 w Szydłowcu, w zabytkowym kościele pw. św. Zygmunta, usłyszymy słynne dzieła Ennio Morricone w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka oraz wybitnych solistów: Magdaleny Schabowskiej-Krawczyk (sopran), Joanny Monachowicz (obój i rożek angielski), Witolda Lewickiego (harmonijka ustna), Marii Lewickiej (flet poprzeczny, flet altowy, flet piccolo) i Danuty Kojro-Pawulskiej (instrument klawiszowy). Zabrzmią tematy z filmów, m.in. Karol. Człowiek, który został papieżem w reż. Giacomo Battiato, Misja w reż. Rolanda Joffe , Dawno temu w Ameryce w reż. Sergia Leone, Pewnego razu na Dzikim Zachodzie w reż. Sergia Leone, Kino Paradiso w reż. Giuseppe Tornatore, Za garść dolarów w reż. Sergia Leone, Zawodowiec w reż. Georgesa Lautnera, Magdalena w reż. Jerzego Kawalerowicza. Na zakończenie koncertu artyści wykonają temat Wojciecha Kilara z filmu Krzysztofa Zanussiego Z dalekiego kraju, kreślący historię życia Karola Wojtyły na tle historycznych wydarzeń.

Ennio Morricone jest autorem muzyki do ponad 500 filmów. Artysta był laureatem wielu nagród za muzykę: Złotego Globu za film Misja, nagród BAFTA za najlepszą muzykę w filmach: Dawno temu w Ameryce, Misja, Nietykalni i Cinema Paradiso. W 2007 roku otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości przyznanego przez Amerykańską Akademię Filmową. Ennio Morricone wielokrotnie odwiedzał Polskę. Dyrygował orkiestrami w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie.

Mazowsze w Koronie jest projektem Mazowieckiego Instytutu Kultury, współorganizowanym z partnerami z terenu województwa mazowieckiego. Ideą cyklu od samego początku jest prezentacja szczególnego, pieczołowicie dobranego repertuaru w wykonaniu wybitnych artystów. Koncerty odbywają się w zabytkach architektury Mazowsza. W ciągu szesnastu dotychczasowych edycji odbyło się ponad 170 koncertów symfonicznych i kameralnych, z udziałem wybitnych solistów, czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zespołów kameralnych, znakomitych orkiestr symfonicznych i kameralnych oraz chórów.

Udział w koncercie jest bezpłatny. W związku z występowaniem stanu epidemii uczestnicy wydarzeń artystycznych i rozrywkowych są zobowiązani do przestrzegania rozporządzeń Rady Ministrów w zakresie zachowania dystansu społecznego.

Współorganizatorami koncertu w Pruszkowie są Powiat Pruszkowski oraz Parafia św. Kazimierza w Pruszkowie. Partnerem koncertu jest LEWART.

Współorganizatorami koncertu w Szydłowcu są Urząd Miejski w Szydłowcu, Powiat Pruszkowski oraz Parafia św. Zygmunta w Szydłowcu. Partnerem koncertu jest Fundacja Filharmonia.(tekst: Mazowiecki Instytut Kultury).