Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Wtorek, 16 kwietnia 2024

KULTURA

Warsztaty pisarskie dla seniorów

poniedziałek, 01 września 2014 10:15 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

16 września odbędą się w Radomiu warsztaty literackie dla seniorów.

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu po raz drugi będzie współorganizatorem warsztatów literackich dla seniorów- zapowiada Ilona Michalska- Masiarz, kierownik Działku Promocji Książki i Biblioteki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. Ich pomysłodawcą jest warszawskie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów KONCENTRAT.

Zapraszamy wszystkich chętnych 16 września na godz. 9.30 do Biblioteki
Głównej przy ul. Piłsudskiego 12. Warunkiem jest ukończenie 60 lat- dodaje Ilona Michalska- Masiarz.
Prosimy też o przemyślenie ważnej sprawy- w ubiegłym roku radomscy
seniorzy opisywali zdjęcia z rodzinnych archiwów, natomiast tym razem
przedmiotem zajęć będzie ważny dla danego uczestnika przedmiot lub
rodzinna pamiątka.

16 września radomscy seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, będą mieli okazję wziąć udział w bezpłatnych warsztatach pisarskich. Będą na nich zachęcani do spisywania swoich wspomnień i zapisywania historii rodzinnych, które ukrywają się za pamiątkami i innymi ważnymi dla nich przedmiotami.

To może być historia o pierścionku prababki, zepsutej pralce Frani albo starej książce z bajkami, która już od dawna ma pożółkłe strony. Wystarczy się odważyć i zacząć pisać, a czytelnicy ciekawi tych historii na pewno się znajdą. - Warsztaty pisarskie to świetna okazja, by się przekonać, że tworzenie własnych opowieści wcale nie jest trudne i sprawia mnóstwo przyjemności. Zastanowimy się też, które z przedmiotów, jakie mamy w domu mogą stać się punktem wyjścia do snucia ciekawej opowieści o przeszłości – opowiada Anna Błaszkiewicz, jedna z trenerek prowadzących zajęcia.

Radomskie warsztaty odbędą się 16 września w godz. 9.30– 13.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Piłsudskiego 12 (sala 36). Chętni mogą zapisywać się w Dziale Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej:

  • osobiście w pok. 48, w godz. 7.30-15.30

  • telefonicznie48 362 67 35 wew. 21 lub 48 362 87 88

  • mailowo prom.mbpradom@op.pl

Podczas zapisów prosimy o podanie imienia, nazwiska oraz telefonu kontaktowego.

Warsztaty poprowadzą dwie trenerki twórczego pisania, które od ponad 7 lat proponują zajęcia z twórczego pisania grupom w różnym wieku.

  • Anna Błaszkiewicz– skończyła socjologię i filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako dziennikarka w Gazecie Wyborczej i Dzienniku Polska Europa Świat, współpracowała z dziennikiem Polska. The Times, gazetami kobiecymi i młodzieżowymi oraz portalami internetowymi. Prowadzi autorskie warsztaty dziennikarskie dla młodzieży i warsztaty rozwojowe dla kobiet.

  • Ola Rzążewska– psycholożka, dziennikarka i trenerka rozwoju osobistego. Pracowała w trzech największych polskich gazetach codziennych– Gazecie Wyborczej, Dzienniku Polska Europa Świat oraz Polska. The Times, pisała reportaże dla tygodnika Polityka i miesięcznika Zwierciadło. Ma też doświadczenie w pracy dla organizacji non-profit, gazet z sektora kobiecego i młodzieżowego. Prowadzi warsztaty rozwojowe dla kobiet ukierunkowane na odkrywanie własnego potencjału.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu PISZEMY+ PO RAZ DRUGI, który organizuje warszawskie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów KONCENTRAT. 28 warsztatów pisarskich dla seniorów odbędzie się do końca tego roku w 15 polskich miastach – m.in. w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Łodzi i Gdańsku.

- To zajęcia zarówno dla początkujących, którzy chcą spróbować czegoś nowego, jak i dla osób, które od dawna piszą do szuflady. To także dobra okazja, by w przyjaznej atmosferze skonsultować swoje pomysły z osobami, które pisaniem zajmują się na co dzień i mogą podpowiedzieć wiele praktycznych rozwiązań, dzięki którym nasze pisania nabierze zupełnie nowej jakości – wyjaśnia Ola Rzążewska, koordynatorka projektu.

Spotkanie warsztatowe trwa 4 godziny i jest prowadzone przez dwóch profesjonalnych trenerów twórczego pisania. Pod ich okiem można popracować nad stylem i formą krótkich tekstów, które powstają na zajęciach oraz dowiedzieć się, jak wykorzystywać elementy autobiograficzne i domowe zbiory pamiątek zdjęciowe w konstruowaniu własnej opowieści. Uczestnicy projektu będą też mogli spróbować swoich sił w konkursie literackim – ich prace oceni jury, które przyzna atrakcyjne nagrody książkowe.

Projekt PISZEMY + PO RAZ DRUGI wymyśliło i przygotowało Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów KONCENTRAT, a realizowany jest dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Dodatkowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie: www.piszemyplus.pl.