Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte męczennice Perpetua i Felicyta
Dziś jest: Niedziela, 07 marca 2021

Koncerty

Koncert Kapeli ze Wsi Warszawa w Kozienickim Domu Kultury

środa, 21 października 2020 19:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. KDK
Kamil Zapora

Tej formacji nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich zespołów zawita do Kozienic w ramach trasy „Etnograficzna podróż wzdłuż środkowej Wisły”. Jednak to nie jedyne atrakcje jakie czekają na osoby, które w przyszły czwartek przyjdą do Kozienickiego Domu Kultury.

„Etnograficzna podróż wzdłuż środkowej Wisły” to seria spotkań autorskich, paneli, prezentacji filmu dokumentalnego „Zaginione Urzecze” oraz koncertów zespołów regionalnych i folkowych. Każde z wydarzeń uświetnia Kapela ze Wsi Warszawa.

– Zanim jednak na scenie sali koncertowo-kinowej zaprezentuje się Kapela, widzowie zobaczą film „Zaginione Urzecze” w reżyserii Adama Rogali i ze zdjęciami Wiktora Strumiłło. Za muzykę do tej produkcji odpowiada właśnie Kapela ze Wsi Warszawa – opowiada Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska:

Urzecze to historyczny podwarszawski mikroregion etnograficzny, rozciągający się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą.

Kolejnym punktem programu będzie występ Kapeli Zdzisława Kwapińskiego.

– Kapela działa już od lat 80. XX wieku i skupia muzyków z terenu Ziemi Radomskiej. Jej liderem zawsze był pan Zdzisław, który przez lata współpracował z wieloma artystami – opowiada dyrektor Elwira Kozłowska:

Punktem kulminacyjnym będzie występ kultowej Kapeli ze Wsi Warszawa. To jedna z najbardziej charakterystycznych polskich formacji muzycznych. Artyści odwiedzili ponad 30 krajów na czterech kontynentach, a ich twórczość jest szeroko doceniania i nagradzana.

– Na repertuar Kapeli składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Artyści posługują się tradycyjnymi technikami gry i śpiewu, ale ich wykonania brzmią zaskakująco i nowocześnie – zauważa dyrektor KDK:

Wstęp na koncert jest wolny, ale obowiązują bezpłatne zaproszenia. Te będą do pobrania w kasach Kozienickiego Domu Kultury, w Centrum Kulturalno-Artystycznym:

– w dniach 24-26 października przez mieszkańców Gminy Kozienice posiadających „Kozienicką Kartę Mieszkańca”,

– od 27 października, od godz. 13.00 – do 2 sztuk dla jednej osoby - przez pozostałych chętnych (o ile pula wolnych miejsc nie zostanie wcześniej wyczerpana).

Liczba miejsc ograniczona. Koncert odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego, m.in. uczestnicy wydarzenia zobowiązani będą do zakrywania nosa i ust.

Na wydarzenie zapraszają: Stowarzyszenie Nasza Choszczówka, Kapela ze Wsi Warszawa, Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna 2020”. Wsparcie finansowe: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, STOART. Patronat: Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Fundacja Dom Wisły.