Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

KULTURA

Lada z apteki „Pod Białym Orłem” wróciła po renowacji do Radomia

piątek, 30 października 2020 18:45 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu
Elżbieta Warchoł

Element wyposażenia apteki będzie eksponowany w Muzeum Historii Radomia, w którym trwają zaawansowane prace wykończeniowe.

Meble z Apteki „Pod Białym Orłem” w 2013 roku zostały wpisane na inwentarz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. W ramach realizacji projektu budowy Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki zostały wysłane do całościowej renowacji - mówi Dagmara Gac z muzeum. Przetarg wygrała firma DART z Gdańska. Koszt prac renowacyjnych to 184 tys. zł. W ubiegłym tygodniu do Radomia wróciła po renowacji lada apteczna – najważniejszy element apteki „Pod Białym Orłem”. Firma DART zatroszczyła się o każdy detal lady. Wszystkie części wyposażenia apteki wrócą do Radomia w pierwszym kwartale 2021 roku. Będą to m.in.: zegar, a także wszystkie regały ze szklanymi witrynami. O historii apteki i zabytkowych meblach mówi dr Adam Duszyk, historyk z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu:

W Muzeum Historii Radomia, w którym eksponowane będzie pełne wyposażenie apteki „Pod Białym Orłem”, trwają prace wykończeniowe. Na grudzień zaplanowane zostały odbiory budynku. Opracowywana jest również dokumentacja przetargowa dla zadania, polegającego na opracowaniu aranżacji wystawy stałej, którą zwiedzający będą mogli oglądać w Muzeum Historii Radomia. Planowany termin ogłoszenia przetargu to styczeń.