Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

KULTURA

Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat. Premiera filmu i koncert

wtorek, 10 listopada 2020 18:06 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Resursa Obywatelska
Elżbieta Warchoł

Muzyka na światowym poziomie i zapomniana historia radomianina, który zawojował świat swoją grą na skrzypcach. Resursa Obywatelska w Radomiu zaprasza na dwa wyjątkowe wydarzenia online już 13 i 14 listopada.

Nad muzyczno – historycznym projektem „Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat” Resursa pracowała od dawna. Razem z Fundacją Musica Munadana, przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego, Resursa upamiętni artystów, którzy zyskali światowy rozgłos.

Pierwsze wydarzenie to premiera filmu dokumentalnego „Michel Schwalbe. Koncertmistrz z Radomia”. Zapomniany w naszym mieście Szwalbe (Schwalbe), zdobył światowy rozgłos jako skrzypek. Na specjalne zaproszenie legendarnego Herberta von Karajana objął stanowisko koncertmistrza i pierwszego skrzypka Filharmonii Berlińskiej. Z tą jedną z najlepszych orkiestr na świecie radomianin występował do 1986 r. Grając z berlińczykami, Schwalbe korzystał ze skrzypiec Stradivariego. Premiera filmu o Michelu Schwalbe odbędzie się 13 listopada o godz. 19.00 na profilu Facebook i kanale YouTube Resursy Obywatelskiej.

Dzień później odbędzie się koncert znakomitego zespołu Polish String Quartet Berlin, na czele z pierwszym skrzypkiem Opery Berlińskiej - profesorem Tomaszem Tomaszewskim. W programie koncertu znajdą się utwory: Ignacego Waghaltera, Karola Rathausa i Szymona Laksa. Wszyscy kompozytorzy to Polacy żydowskiego pochodzenia, tworzący na obczyźnie. Premiera koncertu odbędzie się 14 listopada o godz. 19.00 na profilu Facebook i kanale YouTube Resursy Obywatelskiej.

Oba wydarzenia są częścią wspólnego projektu Resursy Obywatelskiej i Fundacji Musica Mundana pod tytułem „Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat”. Został on dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania "To także nasze dziedzictwo".