Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny
Dziś jest: Wtorek, 19 marca 2024

KULTURA

Radomska kultura online

środa, 18 listopada 2020 08:39 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Co najmniej do 29 listopada będą zamknięte miejskie instytucje kultury. Warto odwiedzać ich strony internetowe, kanały Youtube i profile na Facebooku. 

Teatr Powszechny planuje m.in. warsztaty dla najmłodszych. Będzie zaprezentowanych 30 opowiadań nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie literackim dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2020 i wydanych w zbiorze „Zwierzaki mają głos”. Opowiadania będą czytały dzieci oraz aktorzy.

Na kanale YouTube teatru jest dostępnych sześć spektakli opatrzonych audio deskrypcją oraz napisami dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu: „Niepodobnym obyczajem”, „Zemsta”, „Majakowski//Reaktywacja”, „Calineczka”, „W osiem dni dookoła świata”, „Brat naszego Boga”.

Niebawem teatr zaprosi na mini serial „Najpiękniejsze sceny miłosne” oraz scenki z aktorami i pracownikami teatru, pokazujące pracę od kulis.

RKŚTiG Łaźnia przygotował premiery online koncertów na kanale youtube ŁaźniaTV. To jazzowe czwartki online, koncerty zarejestrowane podczas tegorocznego 19. Radomskiego Festiwalu Jazzowego. Pierwszy odbył się 12 listopada. Kolejne: 19 listopada o godz. 18.15 Kuba Banaszek Quartet i 26 listopada o godz. 18.15 The Flying Jazz Band. W kolejne poniedziałki RKŚTiG Łaźnia będzie udostępniać na Facebooku i Instagramie wernisaże, które odbyły się w tym roku w Łaźni i które są już dostępne na kanale Youtube

American Corner do końca listopada planuje działania online: 24 listopada o godz. 20.00 spotkanie w języku angielskim z attache do spraw prasy i kultury przy Ambasadzie USA w Warszawie CORNER'S GUEST WITH DAN HASTINGS; 27 listopada spotkanie w języku angielskim EMPOWER YOURSELF WITH MAGDA ZAWADZKA. Zalanowany jest również Tydzień Edukacji USA/EDUCATION WEEK dla młodzieży licealnej oraz spotkanie z dziedziny marketingu i social media. Warto śledzić FB American Corner.

Działania Miejskiej Biblioteki Publicznej koncentrują się wokół profilu na Facebooku i strony internetowej. Kontynuowane są stałe cykle: każdy poniedziałek o godz. 8.00: „Radomska Biblioteka Cyfrowa proponuje” (ciekawostki z zasobów RBC); każdy wtorek o godz. 8.00: „Platforma IBUK Libra proponuje”; każdy czwartek o godz. 8.00: „Ploteczki z dziecięcej biblioteczki” (ciekawostki z historii literatury dziecięcej); każdy piątek o godz. 8.00: „Retro kronika MBP” (posty dotyczące historii biblioteki); każda sobota o godz. 8.00: „Skarby Czytelni Regionalnej” (wyjątkowe publikacje z historii naszego regionu). Dodatkowo w każdy czwartek o godz. 11.00 biblioteka zamieszcza na kanale youtube i linkuje na profilu FB film z recenzją wybranej książki. Cykl nosi tytuł: „Książkowe Czwartki". Publikacje polecają bibliotekarze MBP. Biblioteka nawiązała również współpracę z portalem cozadzien.pl, na którego łamach są zamieszczane recenzje wartościowych książek w ramach cyklu "Czytanie (nie) zaraża". Portal publikuje artykuły w każdą sobotę. Ponadto działają profile facebookowe filii bibliotecznych nr 1, 2, 3, 6 i 16, na których bibliotekarze zamieszczą nowe książki i polecają spotkania online.

Dom Kultury Idalin publikuje krótkie filmy o charakterze warsztatowym: warsztaty malarskie, warsztaty plastyczno-rękodzielnicze dla dzieci i ich rodziców. Ponadto będą prowadzone indywidualne zajęcia on-line z uczestnikami warsztatów teatralnych, dotyczące poezji współczesnej. Zaplanowane na listopad i grudzień wystawy malarstwa Andrzeja Jasińskiego i fotografii Michała Lagowskiego będzie można zwiedzać wirtualnie. W czwartek, 19 listopada o godz. 18.00 Galeria Domu Kultury “Idalin” zaprasza na otwarcie wystawy online prezentującej malarstwo Andrzeja Jasińskiego.

Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Rafa 2020" odbędą się najprawdopodobniej w wersji online. Przygotowywany jest też reportaż filmowy na temat 40 lat "Rafy", który DK opublikuje na stronie internetowej i profilu FB. Dodatkowo DK Idalin będzie zamieszczać fragmenty archiwalnych koncertów.

Dom Kultury Borki do końca listopada zaprasza na stałe zajęcia online: plastyczne, teatralne, taneczne, rękodzieło, wokalne, nauka gry na instrumentach klawiszowych i gitarze, wg indywidualnych ustaleń z instruktorami. Są również prowadzone zajęcia i warsztaty: „Zasady muzyki i kształcenie słuchu” - grupowe zajęcia online (zoom), 45 minut tygodniowo, płatne; „Laboratorium Techniki Wokalnej” - grupowe zajęcia online (zoom), 60 minut tygodniowo, płatne; „Pieśniarski Krąg” - live stream (Youtube), bezpłatne; „Uwolnij Swój Potencjał” – trening twórczości - zajęcia grupowe online (zoom), 60 minut tygodniowo, bezpłatne; „Strefa IMPRO” – gry dla aktorów i nie aktorów - zajęcia grupowe online (zoom), 60 minut tygodniowo, bezpłatne.

Zapisy na wszystkie zajęcia są  przyjmowane mailowo na dk.borki@op.pl; w tytule wiadomości zapis na zajęcia online; telefonicznie: (48)331-24-46; lub bezpośrednio u instruktora.

MOK "Amfiteatr" większość zajęć prowadzonych przy ul. Daszyńskiego przeniósł do Internetu. Podobnie z warsztatami i imprezami - np. 25 listopada od godz. 18.00 warsztaty kawiarskie.

Radomska Orkiestra Kameralna wraca do cyklu „ROK w sieci". Będzie publikować utwory takich kompozytorów jak H. M. Górecki, E. Elgar, E. Grieg, G. Holst, które orkiestra nagrała niedawno w pełnym składzie. Utwory są prezentowane: na Facebooku oraz na kanale Youtube ROK.

OKiSz Resursa Obywatelska zaprasza m.in. do oglądania filmów dotyczących znanych i mniej znanych radomian oraz zarejestrowanych imprez, w tym ostatnich produkcji: koncertu Polish String Quartet Berlin oraz filmu "Michel Schwalbe. Koncertmistrz z Radomia" (UM Radom)