Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wirgiliusz z Irlandii, biskup
Dziś jest: Piątek, 27 listopada 2020

KULTURA

Elektrownia zaprasza

piątek, 20 listopada 2020 08:08 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Marcin Kucewicz
Elżbieta Warchoł

Wizyta w Elektrowni do 29 listopada wyłącznie online!

W tym roku Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu obchodzi jubileusz 15-lecia istnienia, niestety zaplanowane obchody przerwała pandemia i decyzja o zamknięciu placówek kultury - mówi Kinga Maszczyńska z Elektrowni. Z tego też powodu nasze działania zostały przeniesione do internetu, można nas obserwować na stronie Elektrowni oraz w naszych mediach społecznościowych - dodaje Kinga Maszczyńska. Na stronie www.mcswelektrownia.pl udostępniona jest: dokumentacja z tymczasowo zamkniętej wystawy pt. „Geometria i….”. Wystawie towarzyszy katalog pt. „10 Plenerów dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii”, obejmujący prace artystów tworzących w nurcie abstrakcji geometrycznej (uczestniczących w latach 2009 – 2018 w międzynarodowych plenerach, organizowanych przez dr Bożenę Kowalską). Można go zamówić pod adresem ,

Udostępniony jest też film "15 lat MCSW Elektrownia", będący podsumowaniem dotychczasowej działalności instytucji. W filmie zrealizowanym przez Michała Grabowskiego, najważniejsze wydarzenia oraz proces kształtowania się instytucji wspominają jej dyrektorzy: Włodzimierz Pujanek oraz Zbigniew Belowski. Działalność placówki podsumowuje także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. W filmie zobaczyć można fragmenty bogatego archiwum video, które oddają charakter przemian infrastruktury miejsca. Film prezentuje także najważniejszy element Elektrowni, odwiedzającą ją od 15 lat publiczność oraz artystów.

Elektrownia udostępnia też artystyczne zajęcia edukacyjne z Gosią, zakładka edukacja/filmy edukacyjne. Pomysł warsztatów jest odpowiedzią na warunki pandemii, która zatrzymała nas w domach, ograniczając możliwość organizacji zajęć edukacyjnych w naszej siedzibie. Bohaterem każdego odcinka jest jeden artysta, którego dzieło znajduje się w zbiorach Elektrowni. Na jego przykładzie proponujemy działania twórcze, które można przeprowadzić wykorzystując ogólnodostępne materiały. Zajęcia zostały przygotowane w formie filmu, dzięki czemu można wziąć w nich udział w dowolnym miejscu i czasie. Spotkania prowadzi Małgorzata Jagielska, pracownik działu edukacji Elektrowni.

Dostępne są ćwiczenia edukacyjne, zakładka edukacja/materiały do pobrania.

Na dziedzińcu Elektrowni można oglądać dwie, nowe instalacje: Prezentację fotograficzną, przedstawiającą najważniejsze momenty w historii budynku. Na kilkudziesięciu zdjęciach pokazane jest, jak wyglądał proces adaptacji dawnej elektrowni miejskiej na Centrum Sztuki Współczesnej oraz przypomniane kluczowe daty. Pokaz kończy się na wydarzeniach organizowanych współcześnie.

Można też oglądać podświetlaną rzeźbę Krzysztofa M. Bednarskiego „Oedipus Rex”. Stalowa instalacja została zrealizowana 10 lat temu podczas pleneru w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i przypomina wyrastające z ziemi drzewo, którego pień i gałęzie mają formę różnej wielkości lasek. Nawiązuje ona do „lasek Edypa” – motywu, który często pojawia się w twórczości Bednarskiego. Rzeźba ma 4,4 m wysokości i jest podświetlana, co sprawia, że efektownie wygląda po zmroku.

Elektrownia w mediach społecznościowych:

YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UC4IlmT0Ol7MQ9klAfzPyUGQ

FACEBOOK: https://www.facebook.com/mcswe24

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/mcsw_elektrownia_official/

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia pozostaje zamknięte dla gości do 29 listopada.