Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Tomasz z Akwinu, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Czwartek, 28 stycznia 2021

KULTURA

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza wręczona

poniedziałek, 23 listopada 2020 08:57 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: UM Radom Anna Wróblewska
Elżbieta Warchoł

Zgodnie z ogłoszonym we wrześniu werdyktem jury, Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza otrzymała Barbara Sadurska za książkę "Mapa". Wręczenie nagrody za najlepszy debiut prozatorski odbyło się podczas kameralnej uroczystości, 20 listopada w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

- Serdecznie gratuluję laureatce. Mamy świadomość, że od pięciu lat tworzymy dzieło niezwykłe, bo dziś jest to już jedna z pięciu najważniejszych nagród literackich w naszym kraju. To nas niezwykle cieszy. Z jednej strony wpływa na promocję Radomia i radomskiej kultury, a jednocześnie jest to nagroda wyjątkowa, bo nagroda dla debiutantów. A wiadomo, że  na początku wielkiej kariery pojawiają się problemy. Mam nadzieję, że ta nagroda będzie ułatwiała start do wielkiej międzynarodowej kariery i pozwoli laureatce rozwijać skrzydła - mówił podczas uroczystości prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest przez Prezydenta Radomia, a współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Witolda Gombrowicza. Nagrodę można otrzymać za debiut lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną. W czerwcu po przeczytaniu stu sześciu książek, zgłoszonych do konkursu głównie przez wydawnictwa i autorów, jury nominowało pięć autorek: Joannę Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Toby’ego Obeda” (Dowody na Istnienie), Dorotę Kotas za „Pustostany” (Niebieska Studnia), Barbarę Sadurską za „Mapę” (Nisza), Natalkę Suszczyńską za „Dropie” (Ha!art) i Urszulę Zajączkowską za „Patyki, badyle” (Marginesy). Wszystkie wyróżnione nominacjami książki to pierwsze prozatorskie publikacje ich autorek. Przewodniczący kapituły prof. Jerzy Jarzębski:

Laureatka otrzymała czek na 40 000 złotych. - Cieszę się ogromnie, że widzimy się w Muzeum Gombrowicza. Jestem niezwykle dumna i szczęśliwa, że tej nagrodzie patronuje właśnie Witold Gombrowicz. To jest zupełnie niesamowite. W kwietniu i w maju, kiedy poddawałam się kwarantannie, przez osiem tygodni czytałam sobie jego Dzienniki, bo one są świetnym komentarzem do tego, co się dzisiaj dzieje. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, jak bardzo jego głos jest aktualny. On wyłapywał wszelkie absurdy i ironie. Traktował oczywistości pod włos. To mi się w nim bardzo podoba i naprawdę jestem zachwycona, że otrzymuję dzisiaj nagrodę imienia Gombrowicza.  Zastanawiam się, jak skomentowałby wydarzenia z października i listopada 2020 roku. Brakuje mi dzisiaj jego głosu, jego dystansu - mówiła po odebraniu nagrody Barbara Sadurska. 

Honorową Patronką Nagrody jest Rita Gombrowicz, Mecenasem - Jarosław Krzyżanowski, zaś Partnerem Głównym Unidevelopment S.A. Nagrodę wspierają też Wodociągi Miejskie w Radomiu i Fundacja Instytut Gombrowiczowski.

Co roku wręczenie Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza jest częścią festiwalu literackiego "Opętani Literaturę". W tym roku festiwal został podzielony na dwie odsłony. Pierwsza została przeniesiona do internetu. Można było posłuchać rozmowy Tomasza Tyczyńskiego z ubiegłoroczną laureatką Olgą Hund oraz koncertu Gaby Kulki, który towarzyszył wręczeniu tegorocznej nagrody. Druga odsłona odbędzie się na wiosnę 2021 roku.