Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

KULTURA

Festiwal Muzyki Dawnej. Koncert KAIROS

środa, 16 października 2013 09:39 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

W niedzielę, 20 października inauguracja XVII Festiwalu Muzyki Dawnej. 

W koncercie inauguracyjnym wystąpi Męski Zespół Wokalny KAIROS. Koncert odbędzie się w niedzielę, 20 października o godz. 18 w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Koncert poświęcony będzie pamięci Waldemara Różyckiego, który był wiceprezesem Fundacji Ars Antiqua Radomiensis, która organizuje Festiwal Muzyki Dawnej.

Koncert Zespołu KAIROS to niezwykła muzyczna "podróż" po całym świecie i prezentacja kultury muzycznej różnych krajów narodów i wyznań zapowiada Ewa Gęga- Osowska, prezes Fundacji Ars Antiqua Radomiensis. Jest to niezwykle interesująca propozycja dla słuchacza, ponieważ podczas jednego koncertu ma on możliwość poznania i wysłuchania muzyki wielu narodów, jej porównania i oceny.

Słuchacz może usłyszeć z jednej strony pieśni prawosławne ukraińskie, gruzińskie, ormiańskie, pieśni Św. góry Atos, ale z drugiej także pieśni hebrajskie, muzykę anglojęzyczną a nawet negro spirituals- dodaje Ewa Gęga- Osowska. Wszystko to daje słuchaczowi niezwykłą możliwość poznania muzyki z wielu regionów świata, często bardzo odległych, wykonywanej na przestrzeni kilkudziesięciu wieków.Bilety do nabycia w szkole muzycznej:dorośli- 15zł, młodzież -8zł

Męski Zespół Wokalny „KAIROS” powstał w 1999 roku. Jest jednym z nielicznych zespołów w Polsce wykonujących piękną i tajemniczą muzykę kościołów Wschodu oraz jedynym, który od kilkunastu lat specjalizuje się w wykonywaniu dawnych śpiewów liturgicznych i ludowych Armenii, Gruzji czy Grecji. Zespół wykonuje również utwory polskie i hebrajskie, a także pieśni wywodzące się z tradycji wokalnych Europy Zachodniej czy negro spirituals. KAIROS chętnie angażuje się w niecodzienne eksperymenty artystyczne, których przykładem mogą być koncerty z towarzyszeniem oryginalnych instrumentów świata, wykorzystywane np. w programie „Pieśń Wieczności”. W 2011 r. Zespół brał także udział w prawykonaniu utworów Andrzeja Nikodemowicza „Epitafium...” i psalmów do tekstów „Pieśni” z „Psałterza Dawidów” Jana Kochanowskiego. Wraz z orkiestrą i Chórem Politechniki Lubelskiej uczestniczył także w lubelskim prawykonaniu XIII. Symfonii „Babi jar” Dymitra Szostakowicza.
Męski Zespół Wokalny “KAIROS” posiada bogate doświadczenie sceniczne. W 2011 roku uczestniczył m.in. w XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, XV Spotkaniach Zespołów Chóralnych „Świat Wacława z Szamotuł”, czy w XXX Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Swoimi występami uświetniał także ogólnopolskie obchody Święta Wspólnoty Flandrii i lubelskie uroczystości z okazji objęcia przez nasz kraj prezydencji w Radzie Europy. W ostatnich latach występował również na wielu prestiżowych polskich i zagranicznych estradach, m.in. w Filharmoniach: Narodowej, Bydgoskiej, Białostockiej, Lubelskiej, w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w Kościele Mariackim w Krakowie, w Collège des Bernardins w Paryżu, w Katedrze “Berliner Dom” w Berlinie, Ambasadzie RP w Antwerpii, Katedrze Ormiańskiej we Lwowie i w wielu innych. Był gościem licznych festiwali i konkursów, m.in.
• IV Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka Świata” w Pabianicach (2010)
• X Międzynarodowego Festiwalu „Salezjańskie Lato Muzyczne” w Przemyślu (2010)
• XI Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie (2010)
• VI Festiwalu „Pax et Bonum per Musicam” we Wrocławiu (2009)
• XV Międzynarodowego Festiwalu Filharmonii Bydgoskiej „Musica Antiqua Europae Orientalis” (2009)
• X Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” (2009)
• V Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (2006)
• XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (2000, 2005, 2011) - pierwsza nagroda w swojej kategorii,
• Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej “Song of Song’s” w Toruniu (2001)
• i wielu, wielu innych.
„KAIROS" brał także udział w nagraniu muzyki do filmu „Wiedźmin" (w reż. M. Brodzkiego) skomponowanej przez G. Ciechowskiego i wydanej na płycie CD przez firmę Pomaton EMI w 2001 r. Ze względu na swe oryginalne brzmienie został zaproszony przez firmę Sony Music Poland do udziału w nagraniu piosenki pt. "Powoli, spokojnie" (w wykonaniu Fiolki Najdenowicz) promującej film „Quo Vadis" (w reż. Jerzego Kawalerowicza) oraz uczestniczył w realizacji teledysku do piosenki „Co ma przeminąć to przeminie” w wykonaniu Michała Bajora, promującej ten sam film.

Zespół wydał 3 płyty: „O głęboka tajemnico” zawierającą śpiewy cerkiewne oraz liturgiczne i ludowe pieśni ormiańskie i gruzińskie; „Made in Lublin”- obejmującą współczesne utwory wokalne i wokalno-organowe, w tym psalmy do kompozycji Honorowego Obywatela Miasta Lublina – prof. Andrzeja Nikodemowicza. Najnowsza płyta „Anadyomenos” ukazała się w czerwcu 2013 r. Jej tytuł pochodzi z języka greckiego i oznacza m.in. odrodzenie, wskrzeszenie. Odkrywanie muzycznego dziedzictwa Rzeczypospolitej Wielokulturowej oraz upowszechnianie muzyki różnych narodowości i wyznań niegdyś zamieszkujących tereny wschodniej Polski, stanowi zarówno ideę przyświecającą temu wydawnictwu, jak i całej działalności zespołu KAIROS. W 2009 roku KAIROS rozpoczął współpracę z Fundacją ORANGE, która zaowocowała zaproszeniem zespołu do udziału w sesji organizowanej przez Stowarzyszenie Lubliniana w Paryżu i w cyklu koncertów: w Collège des Bernardins (Centrum Kultury Chrześcijańskiej otwarte w 2008r. przez Ojca Świętego Benedykta XVI w celu promowania najważniejszych wydarzeń z kręgu kultury i sztuki) oraz kilku innych miejscach w stolicy Francji. W 2010 r. KAIROS miał zaszczyt wystąpić dla Jego Świątobliwości Bartłomieja I, Arcybiskupa Konstantynopola, Nowego Rzymu i Patriarchy Ekumenicznemu.
Śpiewacy "KAIROS" wywodzą się z lubelskiego Zespołu Wokalnego „In Corpore”, który działał w Lublinie w latach 1992-1997 pod dyrekcją Borysa Somerschafa. Zespół dał wiele koncertów, m.in.:
- Koncerty Królewskie w Warszawskich Łazienkach
- Letni Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kazimierzu Dolnym,
- Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej w Lublinie
- Festiwal „Muzyka – Zabytki – Plastyka. Lublin’95”
- Koncerty Galowe w Katedrze Radomskiej,
- w Kościele O.O. Bernardynów w Krakowie,
- w Kościele św. Anny w Warszawie
- na Nieustającym Festiwalu Gitarowym - Lublin’96
Zespół w latach 1995 i 1996 został laureatem Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” i zdobył cenne nagrody: II Programu Polskiego Radia za najlepszą emisję i dwukrotnie - wyróżnienie dla najlepszego chóru składającego się z osób pracujących. W 1996 r. grupa zrealizowała szereg nagrań dla II Programu PR, wielokrotnie emitowanych na jego falach. W 1997 roku, Zespół zdobył Certyfikat Klasy Międzynarodowej, z oceną Bardzo Dobrą na Międzynarodowym Konkursie Chórów Kameralnych w Marktoberdorf w Niemczech.