Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

KULTURA

Łaźnia na Święta!

poniedziałek, 21 grudnia 2020 16:47 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: pixabay/monicore
Elżbieta Warchoł

Klub Łaźnia zaprasza do wysłuchania i obejrzenia dwóch niezwykłych koncertów. Koncert Chopinowski w wykonaniu Marcina Wieczorka - 25 grudnia. Premiera o godz. 16.00. Andrzej Jagodziński Trio w programie "Bach" - 26 grudnia. Premiera godz. 16.00. Facebook i YouTube.

25 grudnia 2020, godz. 16.00. Łaźnia na Święta: Marcin Wieczorek. Recital Chopinowski. Koncert online - premiera.

I znów w “Łaźni” popis kunsztu artysty, zdecydowanie o radomskich korzeniach. Absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.

Pianista młodego pokolenia, znany z oryginalnych i ekspresyjnych interpretacji. Student studiów magisterskich Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem profesora Stefana Wojtasa. Podczas studiów licencjackich kształcił się u profesor Ewy Pobłockiej oraz doktora Pawła Wakarecego.

Zwycięzca konkursu imienia Teodora Leszetyckiego w 2020 r., zwycięzca „La Palma d’Oro” w 2019 r., laureat II Nagrody na konkursie „Nuova Coppa Pianisti” w 2019 r., III Nagrody na konkursie „Luciano Luciani” w 2020, Nagrody specjalnej dla najbardziej wyróżniającej się osobowości konkursu „Euregio” w 2019, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie w 2014 r. i wielu innych. Ponadto jest laureatem Specjalnej Nagrody na Festiwalu Pianistycznym „Bolzano-Bozen” w 2016 r. oraz I nagrody na wykonanie koncertu z orkiestrą na Indiana University w Stanach Zjednoczonych w 2018 r.

Swoją grę doskonalił pod okiem Dang Thai Sona, Kevina Kennera, Eugena Indjića, Diny Yoffę, Janusza Olejniczaka i Katarzyny Popowej-Zydroń.

Współpracował z dyrygentami takimi jak: Robert Carter Austin, David Neely, Johnathan Brett, Maciej Żółtowski czy Wojciech Pławner. Wielokrotnie zapraszany na liczne festiwale na całym świecie. Występował między innymi na Festiwalu Chopinowskim w Genewie w 2013 i 2015 r., Festiwalu Deia na Majorce w 2019 r., Festiwalu Pianistycznym w Karlovac w Chorwacji w 2014 r., Festiwalu Bolzano- Bozen w 2016 r. czy Festiwalu „Miasto i architektura” w Toruniu 2019. W 2019 r. został zaproszony na prestiżowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju. Występował w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Szwajcarii, Czechach, Węgrzech, Chorwacji i Polsce w salach takich jak: NOSPR, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej, Auer Hall w Indiana University w Bloomington czy Ganz Hall w Roosevelt University w Chicago. Nagrywał dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Jest laureatem wielu stypendiów artystycznych w tym Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Prezydenta miasta Radomia.

26 grudnia 2020, godz. 16.00. Łaźnia na Święta: Andrzej Jagodziński Trio. Bach. Koncert online - premiera.

Po raz kolejny na scenie „Łaźni” mamy zaszczyt gościć luminarzy polskiego jazzu, skupionych wokół projektów animowanych przez pochodzącego z okolic Radomia pianistę, laureata tytułu Honorowego Obywatela Garbatki Letnisko.

Andrzej Jagodziński, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych, sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył w latach 90. XX w, z udziałem muzyków swojego tria, czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej - znakomitego kontrabasisty Adama Cegielskiego i legendarnego perkusisty Czesława „Małego” Bartkowskiego (rozpoczynającego karierę muzyczną w zespole Krzysztofa Komedy), wspaniałymi jazzowymi interpretacjami muzyki F. Chopina. W latach dwutysięcznych zaczął sięgać po utwory innych kompozytorów polskich: K. Komedy, A. Kurylewicza, J. Wasowskiego, J. „Dudusia” Matuszkiewicza, a także po utwory polskiej muzyki ludowej, czy większe formy muzyki klasycznej jak np. Sonata b-moll F. Chopina czy wybrane części symfonii L. van. Beethovena. Nadal bazując na Trio zaczął rozwijać aparat wykonawczy w swoich aranżacjach o innych instrumentalistów, wokalistów, orkiestrę kameralną. Kulminacją poszukiwań brzmieniowych i formalnych jest napisany przez niego Koncert Fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, nagrany z udziałem orkiestry Polskiej Filharmonii Narodowej, a także Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i chór mieszany. Wracając do początków sukcesu i brzmienia tria jazzowego jako podstawowego składu wykonawczego interpretującego muzykę Chopina, najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się twórczość ojca europejskiej muzyki, mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów oraz próba osadzenia tej muzyki w idiomie jazzowym.

Wykonawcy: Andrzej Jagodziński – fortepian Adam Cegielski – kontrabas; Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja.

Organizator koncertu: BLUE NOTE Agencja Artystyczna. Wydarzenie otrzymało wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.