Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Fatimska              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mnin
Dziś jest: Czwartek, 13 maja 2021

KULTURA

Fortepian dla radomskiej orkiestry!

wtorek, 05 stycznia 2021 13:08 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: ROK Radom
Elżbieta Warchoł

Radomska Orkiestra Kameralna stała się dumnym posiadaczem fortepianu Yamaha CFX z 2015 roku. Zakup instrumentu był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także i dofinansowaniu przez Gminę Miasta Radomia.

Dzięki zakupowi fortepianu tej klasy, ROK będzie mogła zaproponować recitale fortepianowe uznanych solistów. Niestety do tej pory wielu z nich odmawiało udziału w koncertach z powodu instrumentu, który nie spełniał ich wymagań i standardów. Nowy fortepian daje nam nowe, większe możliwości - mówi Agnieszka Stanicka z ROK.

Do przetargu zgłosiło się czterech oferentów, jednak tylko jedna oferta spełniała wymagania specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) – Salon Muzyczny Fan Grzegorz Walczyński Sp. z o.o., który do oceny formalnej i jakościowej przedstawił fortepian Yamaha CFX z 2015 roku. Do oceny jakościowej zaprosiliśmy trzech ekspertów, dwóch pianistów wysokiej klasy oraz renomowanego stroiciela, który zajmuje się także renowacją i rekonstrukcją starych klawesynów, fortepianów i pianin - mówi Agnieszka Stanicka. Fortepian wraz z niezbędnymi elementami dodatkowymi (m.in. pokrowiec, ława) został dostarczony do siedziby Radomskiej Orkiestry Kameralnej, w celu przeprowadzenia oceny jakościowej, zgodnie z warunkami prowadzonego zamówienia już w listopadzie, dzięki temu mogliśmy go wykorzystać podczas grudniowych prób i koncertów orkiestry. Oceny naszego nowego nabytku można dokonać słuchając transmisji koncertu gwiazdkowego oraz sylwestrowego zamieszczonych na naszym kanale na YouTube - zachęca Agnieszka Stanicka.

Jednak prawdziwą okazją do zapoznania się z barwą i dźwiękiem nowego fortepianu będzie koncert karnawałowy Radomskiej Orkiestry Kameralnej, którego transmisja już w styczniu na kanale YouTube. Podczas tego koncertu fortepian wystąpi w roli głównej, a zagra na nim wspaniały pianista Michał Drewnowski. Usłyszymy Cztery Pory Roku Astora Piazzolli. Nawiązują one do dzieła Vivaldiego ogólną inspiracją – wyrażeniem upływającego czasu, naznaczonego piętnem natury. Kompozycje tych dwóch artystów dzieli jednak wiele. Piazzolla w swoim dziele przekazuje atmosferę życia w Buenos Aires, naznaczonego piętnem tanga. Ta muzyka rodzi się w tłocznych ulicach, zadymionych kawiarniach, ciężkim i wilgotnym klimacie. Jak większość twórczości Piazzolli, przenika je duch namiętnego argentyńskiego tańca, które ten kompozytor wyniósł do rangi koncertowego poematu, barwnego i pełnego wyrafinowanych brzmień, przeznaczonego już nie tyle do tańca, co do skupionego słuchania. Cztery pory roku pierwotnie były czterema oddzielnymi utworami, które powstały w latach 1964-1969. Dopiero później kompozytor wpadł na pomysł, by je połączyć w formę suity - zapowiada koncert Agnieszka Stanicka z ROK.

Skoro zabrzmią dźwięki tanga nie może zabraknąć brzmienia akordeonu, na którym zagra niezastąpiony Leszek Kołodziejski.Akordeonista, solista i kameralista, aranżer, muzyk sesyjny, Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, laureat konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Istotnym elementem jego drogi zawodowej jest improwizacja. Wielokrotnie brał udział w projektach multimedialnych, teatralnych z muzyką improwizowaną na żywo - mówi Agnieszka Stanicka.