Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Pilczyca
Dziś jest: Środa, 12 maja 2021

Muzea

W Muzeum Wsi Radomskiej powstanie nowy obiekt!

środa, 17 lutego 2021 11:19 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

W Muzeum Wsi Radomskiej powstanie nowy budynek. Ma on być zlokalizowany w miejscu parkingu przy ul. Stawowej.

Budowa nowego obiektu biurowego to jedna z dwóch dużych inwestycji zaplanowanych przez Muzeum Wsi Radomskiej.

- Z wielką radością przyjęliśmy informację, że zarząd województwa mazowieckiego przychylił się do propozycji wybudowania pomieszczeń biurowych dla naszych pracowników. Na dzień dzisiejszy przyznane są środki na koncepcję. Chciałabym, żeby została ona zrealizowana do końca czerwca 2021 roku. Później będzie czas na przygotowanie projektu i mam nadzieję, że rok 2022 rozpoczniemy od rozpoczęcia budowy nowych pomieszczeń biurowych - powiedziała dyrektor skansenu.

Dyrektor Ilona Jaroszek tłumaczy, że budowa nowego obiektu ma usprawnić pracę w muzeum.

- Pracownicy Muzeum Wsi Radomskiej pracują w wielu budynkach w dużej odległości od siebie. Zależy nam na tym, aby być bliżej siebie i praca była bardziej wydajna. Chcemy przeprowadzić do budynku około 50 pracowników wraz z magazynami, żeby niektóre eksponaty były przechowywane w lepszych warunkach. Koniecznym jest, aby w nowym budynku pojawiły się pomieszczenia przeznaczone dla biblioteki i archiwum - tłumaczy dyrektor.

Budynek ma być zlokalizowany w miejscu parkingu od strony ul. Stawowej. Miejsca dla samochodów znajdą się wtedy po drugiej stronie.

Muzeum chce, żeby nowy budynek wpisywał się w krajobraz architektoniczny skansenu.

- Zależy nam na tym, aby nawiązywał do obiektów, które są. Budynek kasy jest murowany, pokryty blachą, więc również w tym stylu chcielibyśmy, żeby ten budynek powstawał. Zależy nam na tym, żeby nie był wysoki, więc będzie poziom -1, 0 i 1. Tak, aby części magazynowe ukryć w podziemiach - tłumaczy dyrektor Ilona Jaroszek.

Część dachu ma być pokryta fotowoltaiką. Dyrekcja liczy, że cała inwestycja będzie kosztowała nie więcej niż 10 mln zł.

Skansen planuje także przeprowadzić prace konserwatorskie przy czterech zabytkowych wiatrakach.

- Jak przyjdzie decyzja pozytywna opinia z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, to przystąpimy do realizacji projektu prac konserwatorskich w czterech zabytkowych wiatrakach, które są zlokalizowane na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Będzie to koszt powyżej 2,5 mln zł - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.