Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

KULTURA

Jak w Kozienicach będą świętować Światowy Dzień Poezji?

czwartek, 11 marca 2021 13:23 / Autor: Kamil Zapora
fot. Kozienicki Dom Kultury
Kamil Zapora

Rozstrzygnięcie V Regionalnego Konkursu Poetyckiego, promocja antologii „#13” oraz koncert pt. „Na dwa głosy i dwie gitary”– to wszystko czeka na uczestników obchodów Światowego Dnia Poezji w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Wydarzenie zaplanowano na sobotę, 20 marca. Początek spotkania w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego o godz. 16.00.

- Światowy Dzień Poezji corocznie obchodzony jest 21 marca. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie” – tłumaczy dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska:

W programie obchodów w Kozienickim Domu Kultury znalazły się trzy wydarzenia: rozstrzygnięcie V Regionalnego Konkursu Poetyckiego, promocja antologii „#13” z udziałem Grupy Poetyckiej „Erato” z KDK oraz koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Martyny i Wiesława Ciecieręgów.

Konkurs

Kozienicki Dom Kultury już po raz piąty był organizatorem Regionalnego Konkursu Poetyckiego, skierowanego do dorosłych literatów z powiatów: kozienickiego i radomskiego.

- Celem konkursu jest propagowanie twórczości poetyckiej, upowszechnianie piękna języka artystycznego, rozwijanie wyobraźni twórczej, pogłębianie i zdobywanie wiedzy na drodze poszukiwań, kształtowanie postaw literackich oraz wiary we własne siły i umiejętności. To także okazja do spotkań i nawiązywania nowych znajomości oraz promocja lokalnych twórców – mówi Elwira Kozłowska:

W trakcie wydarzenia poznamy laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Antologia

„#13” to kolejna antologia, która powstała pod redakcją Adriana Szarego – radomianina, polonisty, poety, instruktora warsztatów literackich prowadzonych w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, a także opiekuna Grupy Poetyckiej „Erato” działającej w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka.

Książka liczy sto pięćdziesiąt sześć stron i ukazała się w nakładzie dwustu egzemplarzy. Wzięło w niej udział osiemdziesięciu trzech autorów.

- „Trzynastka” składa się z siedmiu części, a trzecią z nich stanowi poezja członków Grupy Poetyckiej „Erato” działającej w KDK: Marii Komsty, Iwony Bitner, Agnieszki Cichoń, Haliny Markowskiej Budniak, Jeleny Jasek, Eweliny Malety, Macieja Witkowskiego, Andrzeja Opiłowskiego, Teresy Kurzepy, Zofii Kucharskiej i Zbigniewa Szumierza – zaznacza Elwira Kozłowska:

Kozienicki Dom Kultury jest partnerem tej publikacji.

Koncert

Martyna i Wiesław Ciecieręga to duet sceniczny, który tworzą córka i ojciec. Wiesław Ciecieręga to poeta, bard, a nade wszystko niestrudzony animator i organizator wydarzeń kulturalnych związanych z piosenką poetycką, działa w Bytomiu od 35 lat. Organizuje między innymi Ogólnopolski Festiwal Poetycki „Kwiaty na kamieniach” – w tym roku odbędzie się 30. edycja tej imprezy. Jego córka - jedynaczka Martyna Ciecieręga jest niewiele starsza od „Kwiatów na kamieniach”, ma 31 lat. Dorastała więc w cieniu poezji śpiewanej i już w dzieciństwie sama zaczęła śpiewać. Artystycznie się uzupełniają, ojciec pisze przede wszystkim teksty, a córka komponuje muzykę.

W koncercie obok piosenek autorskich pojawią się między innymi śpiewane wiersze Adama Ziemianina – bohatera pracy magisterskiej Martyny, ale także innych, mniej lub bardziej rozpoznawalnych poetów.

Pobierz wejściówkę

Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale obowiązują nieodpłatne zaproszenia. Wejściówki będą do pobrania w kasach Kozienickiego Domu Kultury:

od 13 marca (od godz. 13.00) do 16 marca przez posiadaczy „Kozienickiej Karty Mieszkańca”;

od 17 marca (od godz. 13) przez pozostałych chętnych – do wyczerpania zapasów.

Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego, m.in. uczestnicy zobowiązani będą zakryć maseczką nos i usta, a organizator udostępni uczestnikom nie więcej jak 50% liczby miejsc w Sali. Szczegółowe informacje są dostępne na www.dkkozienice.pl.

Na wydarzenie zapraszają Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury.