Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Alojzy Gonzaga, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłowiec, Wysoka
Dziś jest: Poniedziałek, 21 czerwca 2021

KULTURA

Pamiętnik siostry Jacka Malczewskiego już w zbiorach muzeum!

piątek, 26 marca 2021 14:52 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Pamiętnik Bronisławy Malczewskiej, siostry Jacka Malczewskiego trafił do kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Zakup pamiętnika Bronisławy Malczewskiej był możliwy dzięki dotacji władz samorządowych Woj. Mazowieckiego. W piątek, 26 marca odbyło się uroczyste przekazanie zakupu. Wicemarszałek Rafał Rajkowski przekazał pamiętnik dyrektorowi Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu Leszkowi Ruszczykowi. O wyjątkowości pamiętnika mówi Paulina Szymalak- Bugajska, kierownik Działu Sztuki Dawnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu:

W pamiętniku znajduje się siedem rysunków oraz kilkanaście wierszy samego Jacka Malczewskiego, a także fragmenty utworów i cytaty z poezji m.in. Lucjana Rydla, Marii Konopnickiej, czy Adama Asnyka. Na ostatniej stronie, a właściwie na odwrocie okładki znajduje się wpis samego Jacka Malczewskiego potwierdzający oryginalność pamiętnika i znajdujących się w nim treści. Wpis pochodzi z 7 października 1924 roku. Łącznie pamiętnik zawiera 85 kart, na których poza wymienionymi, znajdziemy także wpisy tuszem i ołówkiem, oraz tzw. „zielniki”, czyli zasuszone rośliny, bądź kwiaty. Pamiętnik będzie dostępny dla zwiedzających po opracowaniu naukowym.

Pamiętnik Bronisławy Malczewskiej kupiony został na aukcji w warszawskim Domu Aukcyjnym Artessia za 32 tys. 200 zł.