Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

KULTURA

Wiersze kozienickich poetów w nowej antologii

wtorek, 30 marca 2021 10:32 / Autor: Kamil Zapora
fot. Kozienicki Dom Kultury
Kamil Zapora

„#13” to tytuł najnowszej antologii poezji, w której znalazły się m.in. wiersze poetów z Grupy Poetyckiej „Erato” z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. W niedzielę, 28 marca, w sieci ukazał się specjalny materiał wideo promujący tę publikację.

Antologia powstała pod redakcją Adriana Szarego – radomianina, polonisty, poety, instruktora warsztatów literackich prowadzonych w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu, a także opiekuna Grupy Poetyckiej „Erato” działającej w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. To właśnie od jego wypowiedzi rozpoczyna się specjalne wideo promujące publikację.

Oprócz niego, w nagraniu udział wzięli: Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska, poeci z grupy „Erato”: Maria Komsta, Jelena Jasek, Agnieszka Cichoń, Maciej Witkowski, Ewelina Maleta, Andrzej Opiłowski, a także pracownicy KDK: Aleksandra Sitnik, Halina Koryńska i Anna Tomczyk-Anioł.

-Początkowo promocja tego wydawnictwa miała się odbyć podczas obchodów Światowego Dnia Poezji, które w Kozienickim Domu Kultury mieliśmy zaplanowane na sobotę, 20 marca. Oczywiście ze względu na wprowadzone obostrzenia sanitarne nie mogły one dojść do skutku. W tej sytuacji zaprosiliśmy naszych poetów do tego, by wspólnie z nami nagrali specjalny materiał wideo i by w ten wirtualny sposób podzielili się z kozieniczanami swoją twórczością – tłumaczy dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska:

Film został opublikowany na kanale YouTube Kozienickiego Domu Kultury, w niedzielę, 28 marca i będzie cały czas dostępny dla widzów. Widzowie mogą dowiedzieć się więcej o kulisach powstania tej antologii, o historii działalności Grupy Poetyckiej „Erato” i dotychczasowych publikacjach rodzimych poetów, a przede wszystkim zaś posłuchać kozienickiej poezji.

Książka liczy sto pięćdziesiąt sześć stron i ukazała się w nakładzie dwustu egzemplarzy. Wzięło w niej udział osiemdziesięciu trzech autorów. Okładkę zaprojektowała Magdalena Kapuścińska, we współpracy z Piotrem Skrzypczakiem, który zajął się również składem, łamaniem i korektą.

– „Trzynastka” składa się z siedmiu części, a trzecią z nich stanowi poezja członków Grupy Poetyckiej „Erato” działającej w KDK: Marii Komsty, Iwony Bitner, Agnieszki Cichoń, Haliny Markowskiej Budniak, Jeleny Jasek, Eweliny Malety, Macieja Witkowskiego, Andrzeja Opiłowskiego, Teresy Kurzepy, Zofii Kucharskiej i Zbigniewa Szumierza. Niestety, nie wszyscy poeci mogli wziąć udział w nagraniach, ale ich utwory czytają koledzy z grupy „Erato” bądź pracownicy Kozienickiego Domu Kultury. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tym materiałem – zaznacza Elwira Kozłowska:

Dodatkowe informacje na temat Grupy Poetyckiej „Erato” można znaleźć w zakładce poświęconej poetom na stronie Kozienickiego Domu Kultury www.dkkozienice.pl