Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

KULTURA

„Kwadrans do matury”. Niekonwencjonalna pomoc dla maturzystów

piątek, 16 kwietnia 2021 14:30 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Muzeum we Wsoli
Elżbieta Warchoł

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na kolejne odcinki programu „Kwadrans do matury”. Tegoroczne, nowe części poświęcone są „Weselu” S. Wyspiańskiego, poezji Wisławy Szymborskiej i prozie Brunona Schulza. Programy powstają głównie z myślą o maturzystach, ale ich twórcy mają nadzieję, że przypadną do gustu także tym wszystkim, którzy chcieliby odświeżyć swoją wiedzę o literaturze- mówi Robert Utkowski z muzeum we Wsoli.

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli co roku przed maturami zapraszało uczniów szkół średnich na lekcje poświęcone wybranym twórcom i lekturom. W ofercie były nie tylko spotkania dotyczące twórczości Gombrowicza. Z powodu sytuacji epidemiologicznej, która nie pozwala na takie działania, placówka w ubiegłym roku zdecydowała się stworzyć cykl filmów poświęconych literaturze, emitowanych i udostępnionych w internecie. Cykl zatytułowany został „Kwadrans do matury”, bowiem powstał niemal w ostatniej chwili, „kwadrans” przed maturą, a każdy odcinek miał trwać nieco ponad kwadrans (najczęściej odcinki trwają ok. 18 minut) - wyjaśnia Robert Utkowski.

W ubiegłym roku powstało pięć części, poświęconych kolejno „Trenom” Jana Kochanowskiego, „Panu Tadeuszowi” Adama Mickiewicza, „Lalce” Bolesława Prusa, poezji Bolesława Leśmiana a także „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Programy spotkały się z dobrym przyjęciem, tak uczniów, jak i nauczycieli, dla których mogą stanowić dodatkową pomoc dydaktyczną. Filmy miały (na wszystkich kanałach Muzeum) ponad 25 tysięcy wyświetleń. Były też emitowane w sieciach telewizyjnych zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Telewizji Lokalnych i Regionalnych (prawie 60 telewizji, ponad sto miast, w zasięgu ponad 3 mln. osób).

Dobry odzew sprawił, że Muzeum postanowiło kontynuować cykl. W tym roku powstają odcinki poświęcone „Weselu” S. Wyspiańskiego, poezji Wisławy Szymborskiej i prozie Brunona Schulza. „Wesele” już miało swoją premierę, dostępne jest na kanale YT Muzeum Literatury (którego oddziałem jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli) oraz na profilu Muzeum Gombrowicza na FB. 19 kwietnia swoją premierę będzie miał odcinek dotyczący prozy Brunona Schulza, a 26 kwietnia – poezji Wisławy Szymborskiej.

Poszczególne odcinki stanowią dobre uzupełnienie szkolnej edukacji. Pozwalają przede wszystkim na przypomnienie sobie podstawowych informacji. Takie były założenia: twórcy programu chcieli zachować dobre proporcje między treścią a formą. Program jest merytoryczny, ale też dynamiczny. Zawiera wszystkie najważniejsze informacje, ale oprócz elementów wykładu są w nim także ciekawostki dotyczące utworów i twórców, a fragmenty tekstów czytają aktorzy: Natalia Samojlik, Mateusz Michnikowski i Jarosław Rabenda. Czytają najczęściej w swoich domach, przed ekranami komputerów, sami się nagrywają (o ile jest to możliwe). Chodziło o wyeliminowanie dodatkowych spotkań, ale także o uproszczenie realizacji.

Autorzy bawią się też formą. W programie poświęconym „Weselu” dialogi z dramatu czyta Jarosław Rabenda i... Jarosław Rabenda – prosty zabieg techniczny sprawił, że „rozdwojony” aktor rozmawia sam ze sobą. To – warto zauważyć – także niełatwe zadanie dla aktora. Efekt, jaki udało się uzyskać, wart był kilkunastu godzin pracy.

Odcinki powstają w lokalizacjach związanych z danym twórcą lub kojarzącymi się z miejscami, których dotyczą dzieła. Choć nie zawsze: scenerią do „Sklepów cynamonowych” Schulza stały się podziemne, klimatyczne magazyny w zabytkowym budynku Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Merytorycznie materiał opracowuje dr hab. Anna Spólna, prof. radomskiego uniwersytetu. Autorem scenariuszy, wstępów oraz działu "na marginesie" jest dr Robert Utkowski.

Przygotowane dotychczas odcinki programu znaleźć można na stronie Muzeum Witolda Gombrowicza, w zakładce „Belfer” / „i dla maturzysty”.

http://www.muzeumgombrowicza.pl/pl/czytaj/31/57/dla-belfra/i-dla-maturzysty

 

"Treny" Jana Kochanowskiego - kliknij: youtu.be/IeVaKy8uDIE  

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza - kliknij: https://youtu.be/rpNFlokkv6I

"Lalka" Bolesława Prusa - kliknij: youtu.be/0bpOuPvnmTE

Bolesław Leśmian - kliknij: youtu.be/O4On_EJHbhQ

"Ferdydurke" Witolda GOmbrowicza - kliknij: youtu.be/iNfgCX0tvFY

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego - kliknij https://www.youtube.com/watch?v=3Au3DP_CIzE

Wkrótce pojawią się kolejne odcinki o twórczości Wisławy Szymborskiej i Bruno Schulza.