Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

KULTURA

Zaczęły się 13 Spotkania z Kulturą Żydowską Ślad

piątek, 16 kwietnia 2021 19:12 / Autor: Elżbieta Warchoł
fb Resursa Obywatelska
Elżbieta Warchoł

Przed wybuchem II wojny światowej społeczność żydowska w Radomiu stanowiła 30 procent mieszkańców. Dziś został po niej już tylko ślad. Spotkanie z Mikołajem Łozińskim autorem książki pt: Stramer rozpoczęło w piątek, 16 kwietnia 13 Spotkania z Kulturą Żydowską Ślad. Spotkania, które mają przywoływać pamięć o dawnych mieszkańcach Radomia, ich życiu i kulturze potrwają do 19 kwietnia.

Spotkanie z Mikołajem Łozińskim rozpoczęło tegoroczny Ślad, który od początku organizuje Resursa Obywatelska w Radomiu. Spotkanie online poprowadził Marcin Kępa. Mikołaj Łoziński to pisarz i scenarzysta, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich i nagrody Paszport Polityki. Stramer to powieść, która ukazała się w 2019 roku w Wydawnictwie Literackim w Krakowie. Powieść Stramer została wybrana Książką Roku przez „Magazyn Książki”. Stramer był również nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” oraz znalazł się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Autor pisał książkę aż 8 lat. To fikcja literacka, inspirowana życiem dziadka, który mieszkał przed wybuchem II wojny światowej w Tarnowie - mówił podczas spotkania online Mikołaj Łoziński:

Mikołaj Łoziński mówił też jak wyglądała praca nad powieścią:

Gdzie autor zbierał materiały dotyczące życia i codzienności Żydów mieszkających w Tarnowie?

Podczas spotkania online Mikołaj Łoziński mówił też o obecnej sytuacji w kraju, swoich żydowskich korzeniach oraz najbliższych planach literackich.

W ramach 13 Spotkań z Kulturą Żydowską Ślad zaplanowano jeszcze: 17.04 (sobota )godz. 18.00 – „Pokój Jakuba” – spektakl Teatru „Resursa”, reż. Robert Stępniewski (on-line), 18.04 (niedziela) godz. 11.00 – „Dziecko w myśli Janusza Korczaka” – spotkanie z Beatą Niewczas (on-line), godz. 14.00 – „Początek Księgi VIII” – happening przygotowany przez VI LO im. J. Kochanowskiego i uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żydów Radomia (plac po dawnej synagodze, ul. Podwalna/Bóżniczna), 19.04 (poniedziałek) godz. 18.00 – „Duszy szeptane tajemnice” – spektakl Teatru Poszukiwań z „Resursy”, reż. Katarzyna Sasal (on-line). Wydarzenia on-line dostępne będą na kanale YouTube „Resursy Obywatelskiej”. Materiały będzie można również znaleźć na Facebooku „Resursy” i stronie internetowej www.resursa.radom.pl.