Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

KULTURA

Spojrzeć na dziecko oczami Korczaka

niedziela, 18 kwietnia 2021 12:23 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom/Fb Resursa Obywatelska
Elżbieta Warchoł

Trwają 13 Spotkania z Kulturą Żydowską Ślad. W niedzielę, 18 kwietnia wykład na temat: Dziecko w myśli Janusza Korczaka poprowadziła online Beatą Niewczas.

Beata Niewczas to pedagog, animatorka kultury i edukatorka prowadząca warsztaty międzykulturowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Koordynatorka wolontariatu w polsko-ugandyjskiej Fundacji Window of Life tworzącej Dom Dziecka w Masindi w Ugandzie. Tym razem mówiła o Januszu Korczaku i jego spojrzeniu na dziecko, jego prawach i miejscu w społeczeństwie. Najpierw była to wyprawa w przeszłość. Przywołane zostały fakty z życia Janusza Korczaka ( własc. Henryk Goldszmit). Większa część spotkania została poświęcona organizacji i funkcjonowaniu Domu Sierot w Warszawie, który założył Janusz Korczak. Przebywały w nim dzieci żydowskiego pochodzenia od 7 do 14 roku życia. Dziecko było w tym domu najważniejsze, wychowankowie mogli o sobie decydować. Powołane zostały też dziecięce instytucje jak sąd czy sejm. Była nawet gazeta. Szanowano każdą pracę, dzieci pełniły dyżury. Miejsce było wyjątkowe mówiła Beata Niewczas:

Mamy już XXI wiek. Czy metoda pedagogiczna Janusza Korczaka wypracowana na przełomie XIX i XX wieku jest nadal aktualna? Okazuje się, że tak! Beata Niewczas zachęciła do lektury tekstów Janusza Korczaka, które mimo upływu lat nadal są bardzo aktualne jak i problemy związane z codziennością i wychowaniem dzieci. To między innymi poradniki jak: Jak kochać dziecko czy Prawo dziecka do szacunku.

13 Spotkania z Kulturą Żydowską Ślad potrwają do poniedziałku, 19 kwietnia.

Niedziela, 18 kwietnia: godz. 14.00 – „Początek Księgi VIII” – happening przygotowany przez VI LO im. J. Kochanowskiego i uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żydów Radomia (plac po dawnej synagodze, ul. Podwalna/Bóżniczna). „Początek Księgi VIII” – 19 kwietnia 1943 r. rozpoczął się ostatni akt likwidacji warszawskiego getta – wybuchło powstanie w dzielnicy żydowskiej. Dla uczczenia ofiar Zagłady od 2004 r. w tym dniu w polskiej szkole obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości”. Od 2014 r. młodzież i nauczyciele VI LO przychodzą pod pomnik (w tym roku ósmy raz), aby dać świadectwo pamięci o żydowskich mieszkańcach Radomia. Podczas happeningu na placu po byłej synagodze wypowiadane są imiona i nazwiska oraz dane Żydów zamieszkujących przedwojenny Radom, aby nie zapomnieć o ich wkładzie w historię miasta, a przede wszystkim, aby stworzyć międzypokoleniową wspólnotę wielokulturowej ludności małej ojczyzny. Rozbrzmiewające imiona upominają się o pokój i tolerancję na świecie, o walkę z przejawami antysemityzmu i szowinizmu we współczesnym życiu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w niedzielę, 18 kwietnia o godz. 14.00 pod Pomnik Pamięci Żydów Radomia.

Poniedziałek, 19 kwietnia: godz. 18.00 – „Duszy szeptane tajemnice” – spektakl Teatru Poszukiwań z „Resursy”, reż. Katarzyna Sasal (on-line) „Duszy szeptane tajemnice” – premierowy spektakl działającego w „Resursie” młodzieżowego Teatru Poszukiwań, wg autorskiego scenariusza Katarzyny Sasal, opartego o teksty Janusza Korczaka („Sam na sam z Bogiem”, „Bezwstydnie krótkie”) i Horacego Safrina („Przy szabasowych świecach”).