Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

KULTURA

Światowy Dzień Książki w Radomiu

piątek, 23 kwietnia 2021 15:34 / Autor: Magdalena Król
fot. Marisa_Sias/pixabay.com
Magdalena Król

Dziś przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto jest organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej. Po raz pierwszy obchodzono go w 1995 roku.

W czasach pandemii książka stała się źródłem siły do przezwyciężania izolacji a także poszerzania naszych horyzontów i pobudzenia naszej kreatywności. Książka jest ponadczasową formą rozrywki oraz informacji. O zaletach czytelnictwa opowiada Paulina Siwecka z Działu Promocji z Miejskiej Biblioteki Publiczna w Radomiu.

- Stymuluje nasz mózg, poprawia pamięć, skupienie, poszerza słownictwo i światopogląd. Czytanie książek także uspokaja.

Radomianie najczęściej wypożyczają kryminały, reportaże i biografie.

- Radomianie wypożyczają bardzo różne książki. najwięcej wypożyczmy kryminałów. Sporym zainteresowaniem cieszą się reportaże i biografie - dodaje Paulina Siwecka.

Z okazji Światowego Dnia Książki postanowiliśmy, zapytać mieszkańców Radomia, jakie książki najchętniej czytają.

W ten wyjątkowy Dzień w Areszcie Śledczym w Radomiu rozpoczęto nadawanie godzinnych audycji radiowych, podczas których osadzeni zatrudnieni w radiowęźle jednostki czytają utwory autorstwa Stanisława Lema oraz Cypriana Kamila Norwida.

- W tym roku czekają nas dwie ważne rocznice literackie – 100. rocznica urodzin Stanisława Lema i 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2021 został ogłoszony rokiem tych właśnie dwóch wybitnych pisarzy. Celem popularyzacji czytelnictwa oraz przybliżeniu twórczości Stanisława Lema oraz Cypriana Kamila Norwida, w Areszcie Śledczym w Radomiu rozpoczęto nadawanie godzinnych audycji radiowych, podczas których osadzeni zatrudnieni w radiowęźle jednostki czytają, w dniach 23-25 kwietnia, opowiadania autorstwa Patronów Roku Literackiego 2021 - wyjaśnia plut. Michał Słowiński rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Radomiu.

Stowarzyszenie Budujemy Przystań w Radomiu również włączyło się w obchody Dnia Książki.

- Podopieczni Przystani stworzą książkę sensoryczną, która po złożeniu trafi do szkolnej biblioteki i będzie mogła być wypożyczana przez uczniów - mówi Justyna Głuchowska ze Stowarzyszenia Budujemy Przystań.

Pedagodzy przygotowali dla swoich podopiecznych niespodziankę.

- Wraz z rodzicami przygotujemy dla uczniów niespodziankę w postaci nagrań pięknych polskich wierszy, które uczniowie będą mogli obejrzeć i wysłuchać wspólnie na korytarzu szkolnym - dodaje Justyna Głuchowska

Data Światowego Dnia Książki została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w 1616 roku zmarli – Miguel de Cervantes i William Szekspir.