Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

KULTURA

Do Muzeum Wsi Radomskiej nie tylko na spacer

wtorek, 04 maj 2021 12:29 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Dwie wystawy można oglądać w Muzeum Wsi Radomskiej. Od 4 maja po długiej przerwie związanej z COVID wracają dwie wystawy pt "Kręć się, kręć wrzeciono" oraz "Tkaniny okryciowe dekoracyjno-użytkowe i strój ludowy w zbiorach Muzeum Wsi Radomskiej".

Komisarzami wystaw są: Klementyna Kozyra i Małgorzata Kwarcińska. Temat tkanin i obróbki lnu jest bardzo ciekawą lekcją historii, przyrody, tkactwa i dziedzictwa, która przypadnie do gustu ludziom w każdym wieku. Wystawy można oglądać w Domu Ludowym.

Spośród szerokiego wachlarza eksponatów związanych z kulturą materialną wsi, wystawa „Tkaniny okryciowe dekoracyjno-użytkowe i strój ludowy w zbiorach Muzeum Wsi Radomskiej” prezentuje przede wszystkim wyroby rzemiosła tkackiego. Tkaniny wytworzone na warsztacie tkackim od dawna znajdowały zastosowanie „pod strzechą”, występowały powszechnie we wnętrzach chałup przed II wojną światową. Przeznaczenie tkanin decydowało o surowcu, z którego miały być wytworzone. Lniane płótna upiększano koronkami, a barwne wyszycia nadawały tkaninom szczególny, odświętny wygląd. Kilimy wełniane wyrabiano według tradycji rodzimych, często inspirowanych wpływami najbliższych regionów. Podpatrzone przez tkaczki i przetworzone według własnego gustu wprowadzały nowe kolorowe akcenty. Na szczególną uwagę zasługuje strój ludowy, który jest ukazany głównie przez elementy kobiecego odświętnego ubioru. Znacznie mniejszą część ekspozycji zajmują eksponaty techniką wykonania wykraczające poza wytwórczość ludową - mówi komisarz wystawy Małgorzata Kwarcińska

Druga wystawa nosi tytuł: Kręć się, kręć wrzeciono... Len na przestrzeni wieków nie stracił na swojej uniwersalności i użyteczności. Co więcej, wciąż okazuje się w wielu dziedzinach niezastąpiony. Poznali i docenili jego właściwości m.in. Egipcjanie, tkając z lnu płótna służące do owijania mumii, na szaty dla ludności i tkaniny użytkowe. Ich umiejętności pozyskania nici lnianej nie odbiegają od współczesnych standardów, które ukazuje wystawa na poddaszu „Domu Ludowego” z Jedlni Letnisko. Właśnie na przykładzie lnu, można prześledzić każdy etap pracy, jaki musiały dawniej wykonać kobiety by uprząść nić, która jest podstawą do wytwarzania wszelkiego rodzaju tkanin użytkowych, odświętnych i paradnych. Będą pokazane dawne narzędzia, takie jak międlice, przęślice kołowrotki, motowidła itd., służące do pozyskania surowca włókienniczego od momentu wyrwania dojrzałej rośliny, aż do przygotowania osnowy na warsztat tkacki. Zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji, która przybliży ogrom wykonywanej pracy przy pozyskiwaniu nici - mówi komisarz Klementyna Kozyra. (za: Muzeum Wsi Radomskiej)