Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Odrowąż, Mroczków
Dziś jest: Piątek, 18 czerwca 2021

KULTURA

Czytają także także w Areszcie Śledczym

piątek, 07 maj 2021 08:27 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: plut. Michał Słowiński Rzecznik Prasowy Dyrektora Aresztu Śledczego w Radomiu
Elżbieta Warchoł

8 maja obchodzony będzie Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Biblioteka działa także w Areszcie Śledczym w Radomiu.

Wiele osób zastanawia się czy i jak funkcjonuje biblioteka w areszcie śledczym - mówi plut. Michał Słowiński Rzecznik Prasowy Dyrektora Aresztu Śledczego w Radomiu. Nie tylko funkcjonuje, ale każda możliwość wymiany książki jest bardzo wyczekiwana przez osadzonych. W Areszcie Śledczym w Radomiu funkcjonuje jedna biblioteka centralna oraz punkty biblioteczne. Jednostka penitencjarna podzielona jest na dwa budynki – budynek aresztu śledczego i budynek zakładu karnego. W tym drugim w oddziałach mieszkalnych funkcjonują wspomniane punkty biblioteczne. Zatrudniony w nich jako bibliotekarz skazany wypożycza innym skazanym z danego oddziału mieszkalnego książki na podstawie złożonego przez nich zamówienia - wyjaśnia plut. Michał Słowiński.

Inaczej wygląda sytuacja w budynku aresztu śledczego. Tam osadzeni, zgodnie z dniem określonym w porządku wewnętrznym, wypisują na kartce numery książek, które chcieliby wypożyczyć. Numery znajdą w katalogu książek, który udostępnia oddziałowy. Następnie takie karteczki z zamówieniami zbierane są przez wychowawcę ds. kulturalno-oświatowych, który wraz ze skazanymi zatrudnionymi w bibliotece centralnej szykuje zamówione przez osadzonych książki. Zainteresowanie wypożyczeniem książek jest tak duże, że żeby trafić w wolną, niewypożyczoną książkę często trzeba wypisać ponad 20 numerów interesujących nas pozycji. I mieć odrobinę szczęścia, że dana książka akurat nie będzie wypożyczona - mówi plut. Michał Słowiński Rzecznik Prasowy Dyrektora Aresztu Śledczego w Radomiu. Mimo, iż w radomskim areszcie znajduje się ponad 15 000 różnych książek – fantastyka, historyczne, techniczne, obyczajowe, kryminalne itp., największą popularnością cieszą się oczywiście nowości, w które radomski areszt co roku wyposaża zasoby biblioteczne. Oprócz tego osadzeni mają swoje ulubione książki i one najchętniej są wypożyczane. Co tydzień, tylko w budynku aresztu, wypożyczanych jest około 200 – 250 książek. W ubiegłym roku wypożyczono w sumie prawie 8000 pozycji. W tym roku rekordzista wypożyczył już ponad 50 książek. Czytelnictwo to bardzo popularna wśród osadzonych forma spędzania wolnego czasu. Do tego ma wiele zalet - dodaje plut. Michał Słowiński.