Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

Muzea

W sobotę wernisaż wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

czwartek, 20 maj 2021 07:13 / Autor: Michał Kaczor
grafika: CRP w Orońsku
Michał Kaczor

W sobotę (22 maja) odbędzie się wernisaż wystawy "Follow the Dragon" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Radom szczepienia

Wernisaż wystawy odbędzie się 22 maja o godzinie 12:00 przed pałacem J. Brandta. "Follow the Dragon" to tryptyk Ewy Marii Śmigielskiej. Artystka zajmuje się przestrzenią i sposobem oddziaływania w niej form plastycznych. Tworzy miejsce, w którym funkcjonowanie ludzi jest znaczące – nadaje przestrzeni kształt, zmienia ją zależnie od ich ekspresji, stanów emocjonalnych, a wreszcie: służy prowadzeniu dialogu.

Ewa Maria Śmigielska poprzez postać smoka opowiada o rozumieniu czasu i przestrzeni, wzajemnym oddziaływaniu i sprzężeniu sił oraz przepływie energii. W instalacji wyrażone jest drżenie, które pojawia się w człowieku, a które jest zapowiedzią zachodzących w nim zmian. Artystka inspiruje się różnymi mitami i legendami, by stworzyć synkretyczną przestrzeń namysłu. Podejmuje takie tematy jak równość, sprawiedliwość, przemiana powodowana upływem czasu. Motywy i symbolika różnych kultur się przenikają, są pretekstem dla emocjonalnej podróży twórców i odbiorców.

Instalacja składa się z neonowych rzeźb i obiektów porcelanowych, form plastycznych wykorzystanych do zdefiniowania zastanych miejsc na nowo i jednocześnie angażujących widzów do współtworzenia doświadczenia wykreowanego przez artystkę. Podążając za tytułowym smokiem, odbiorca wchodzi w przestrzenie orońskiego Pałacu Brandta, parku i Galerii Oranżeria i jednocześnie odbywa mentalną podróż w czasie do źródeł kultury chińskiej, a także konfrontuje się z wyzwaniami stawianymi przez własną psychikę. Trzy epizody i trzy odmienne przestrzenie składające się na instalację artystki łączy warstwa dźwiękowa skomponowana przez Wojtka Blecharza, jednego z czołowych polskich kompozytorów współczesnych.