Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Alojzy Gonzaga, zakonnik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Szydłowiec, Wysoka
Dziś jest: Poniedziałek, 21 czerwca 2021

Wystawy

Pasja i talent Marka Janaszka zawarły się w drewnie

piątek, 11 czerwca 2021 13:57 / Autor: Kamil Zapora
Benedykt Marek Janaszek i jego rzeźby, fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Od jutra w Muzeum Regionalnym w Kozienicach można oglądać wystawę rzeźb Benedykta Marka Janaszka. Jeszcze dziś mieliśmy okazję porozmawiać z artystą na temat tego co będzie czekało na odwiedzających kozienickie muzeum.

Jak przy przyznaje sam autor, wystawa nie ma żadnego motywu przewodniego. Natomiast wspólnym mianownikiem jest materiał, z którego powstały wszystkie rzeźby, czyli drewno. - To nie przypadek, że głównie drewno towarzyszy mi w mojej twórczości, ponieważ to z nim zetknąłem się na samym początku przygody z rzeźbą - przyznał autor. Marek Janaszek nie przypisuje sobie, żadnego konkretnego stylu, a sam woli mówić o sobie bardziej jak o twórcy, niż artyście:

Benedykt Marek Janaszek rodził się w Pionkach, ale całe swoje życie związał z Kozienicami. Skończył filologię rosyjską i studia podyplomowe związane ze sztuką. Z zawodu jest nauczycielem, z zamiłowania zaś artystą rzeźbiarzem. Praca z młodzieżą daje mu dużo satysfakcji i zadowolenia, ale to rzeźba jest jego spełnieniem, nadaje sens jego życiu i wytycza kierunek, którym podąża.

Pierwsze wystawy i konkursy zaczęły się pod koniec lat 80-tych w Kielcach, Radomiu i Łodzi.

Jest autorem wielu regionalnych wystaw oraz laureatem krajowych konkursów.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne i propagowanie kultury ludowej otrzymał nagrodę imienia Oskara Kolberga przyznaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Należał do Związku Plastyków Warmii i Mazur grupy Feniks w Kozienicach.

Prace rzeźbiarza znajdują się w licznych muzeach i galeriach (jak również w krajowych i zagranicznych kolekcjach prywatnych).