Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Marta              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Bardzice
Dziś jest: Czwartek, 29 lipca 2021

KULTURA

Grandioso na fontannach

środa, 16 czerwca 2021 13:57 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Archiwum
Elżbieta Warchoł

Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso zaprasza w niedzielę, 20 czerwca na plenerowy koncert. Koncert odbędzie się na fontannach. Początek o godz. 15.

Grandioso wraca na fontanny! Już 20 czerwca zabrzmią ponownie dźwięki jednej z nabardziej utytułowanych młodzieżowych orkiestr w Polsce – Orkiestry Grandioso. Zespół pod dyrekcją Dariusza Krajewskiego przygotował program, który będzie próbą generalną przed nagraniami konkursowymi do konkursów:– Międzynarodowego Konkursu w Malezji – ONLINE– Mistrzostw Polski Orkiestr Dętych – ONLINE. W koncercie Orkiestra Grandioso zaprezentuje m.in. Uwerturę do opery Cyrulik Sewilski Gioachino Rossiniego, utwór Mount Everest – Rossano Galante a także muzykę popularną i filmową. Po części koncertowej zespół wykona fragmenty widowiskowego show – Parady Marszowej. W czasie koncertu będzie można zagłosować na projekt NR 142 Budżetu Obywatelskiego Radomia – na organizację Mistrzostw Polski Orkiestr w Radomiu.

Stowarzyszenie Grandioso przeprowadzi ponadto zbiórkę publiczną do puszek na poczet przyszłego rozwoju zespołu przez udział w międzynarodowych festiwalach: we Włoszech we wrześniu 2021 roku oraz w Olimpiadzie Muzycznej w Kerkrade w Holandii w 2022 roku. Dyrygentem koncertu będzie Dariusz Krajewski. Koncert poprowadzi Paulina Kacprowicz.

Informacja o Orkiestrze Grandioso: Orkiestra Grandioso powstała w 1978 roku.Orkiestra działa w Młodzieżowym Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu. Składa się z dzieci i młodzieży w wieku 8 do 24 roku życia. Jest jedną z najlepszych młodzieżowych orkiestr w Polsce. Mistrzowie Europy 2016 w konkurencji Parada Marszowa.Jest także jedną z największych młodzieżowych orkiestr w Polsce, liczącą ponad 200 osób podzielonych na 3 grupy: początkujący, Małe Grandioso, Orkiestra Grandioso. Jest jedną z lepszych orkiestr europejskich czego dowodem są liczne nagrody zdobywane na konkursach.W repertuarze Orkiestry znajdują się m.in. dzieła wielkich symfoników (zarówno polskich jak i światowych), muzyka współczesna i popularna. Co roku uczestniczy, oprócz festiwali, w konkursach o wysokim poziomie merytorycznym, gdzie startuje w kategoriach o najwyższym stopniu trudności.

Osiągnięcia roku 2020: 7 miejsce oraz Srebrny Medal na Thailand World Music Championships 20204 miejsce i Złoty Medal na Malaysia International Virtual Band Championships 2020I miejsce dla Mażoretek Grandioso w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych i Big Bandów - Łobez 2020 . W kategorii występ solowy z buławą z towarzyszeniem orkiestry:  I i II miejsce

Osiągnięcia roku 2019: Mistrzostwa Europy w Rastede (Niemcy), Parada Marszowa  - WICEMISTRZOSTWO EUROPY 

Informacja o dyrygencie Dariusz Krajewski jest absolwentem Akademi Muzycznej w Warszawie, Akademii Muzycznej w Poznaniu, Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu a także Zespołu Szkól Muzycznych w Radomiu i Orkiestry Grandioso. Jako pedagog jest twórcą sukcesów swoich uczniów na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Ma w swoim dorobku Nagrody Prezydenta Miasta Radomia, Nagrody Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu oraz Nagrody Dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. W 2012 roku na festiwalu w Inowrocławiu otrzymał Nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie sztuki dyrygenckiej. Otrzymał odznaczenie państwowe Medal Brązowy Za Długoletnią Służbę. W 2018 i 2020 był Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.