Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Marta              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Bardzice
Dziś jest: Czwartek, 29 lipca 2021

KULTURA

Nasza Autobiografia. Recital Grzegorza Molendy. Wystawa

środa, 16 czerwca 2021 14:10 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Klub Łaźnia zaprasza na wydarzena w ramach festiwalu wolności Free (Ra)dom Festiwal.

Już w piątek, 18 czerwca w muszli koncertowej w Parku im. T. Kościuszki odbędzie się koncert pt: Nasza Autobiografia. Wspólne śpiewanie największych polskich przebojów lat 80. Wykonawcami będą sami radomianie!

Transformacje polityczne i społeczne lat 80-tych bardzo mocno zaznaczyły się w muzyce tego okresu. Młode zespoły nie pozostawały obojętne na polską codzienność. Powstały wtedy utwory, które wówczas robiły wielkie wrażenie na odbiorcach. Tak wielkie, że do dzisiaj są znane, chętnie słuchane – stały się utworami kultowymi. I właśnie  tego dnia zapraszamy wszystkich radomian do wspólnego ich śpiewania. „Autobiografia”, „Chcemy być sobą”, „Szklana pogoda” , „Biała armia” itd. to tytuły , które m. in. zaśpiewamy w muszli. Na żywo grać będą młodzi radomscy muzycy, teksty piosenek, będą wyświetlane na dużym ekranie.

Dzień później, 19 czerwca o godz. 20, także w muszli koncertowej w Parku im. T. Kościuszki rozpocznie się koncert Grzegorza Molendy. Grzegorz Molenda – tekściarz, satyryk, kompozytor działający w nurcie szeroko rozumianej piosenki literackiej i kabaretowej, artystycznie związany z KŚT „Łaźnia” i Teatrem Powszechnym w Radomiu. Współzałożyciel grupy „Po prostu zespół”. Z wykształcenia teatrolog i polonista. Na koncert „Nim opuszczą szlaban” składa się kilkanaście piosenek z różnych okresów twórczości autora oraz dwie niespodzianki, z przymrużeniem oka i całkiem serio, zabawnie i gorzko komentujące otaczającą nas rzeczywistość, nasze bolączki, wady, ale i radości. Autorowi na scenie towarzyszyć będzie zespół w składzie: Rafał Hołub – fortepian, Ireneusz Winiarski – kontrabas, Jerzy Skwarek – perkusja.

W sobotę, 26 czerwca o godz. 15 Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria, Radom, ul. Traugutta 31/33 zaprasza na wernisaż wystawy „Wolność kocham i rozumiem…” Ogólnopolska Wystawa Sztuki – Łaźnia 2021 w 45. rocznicę Radomskiego Czerwca’76. Wystawa będzie czynna do 16.07.2021

Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria zaprasza na Ogólnopolską Wystawę Sztuki zatytułowaną „Wolność kocham i rozumiem…” Wystawa towarzyszy obchodom 45. rocznicy Radomskiego Czerwca’76. Na wystawie swoje prace prezentuje 16 autorów. Ekspozycja stanowi opowieść, nie tyle o wydarzeniach Radomskiego Czerwca’76, ale bardziej o emocjach i uczuciach artystów, jakie ten protest wywołuje w ich pamięci i czym jest w ich świadomości. Wystawa ma na celu zdefiniowanie, czym dla dzisiejszego twórcy jest poczucie „wolności”. Nie tyle w kontekście tamtych wydarzeń, co w aspekcie współczesnego prawa do formułowania wypowiedzi artystycznej. Wydarzenie stanowi próbę odniesienia się twórców do szeroko pojętego postrzegania zjawiska związanego z uczuciem rodzącego się buntu. Kiedy człowiek odczuwa taką potrzebę? W którym momencie czuje, że ktoś usiłuje anektować jego bezcenną przestrzeń lub tłumi prawo do samostanowienia? Wśród zaproszonych autorów znaleźli się ci, którzy uczestniczyli w tamtych wydarzeniach osobiście lub obserwowali je z pełną uwagą. Są również i tacy, dla których Czerwiec’76 jest tylko epizodem historycznym, a jednak mocno zakotwiczonym w ich świadomości.

Kuratorzy wystawy: Łukasz Rudecki, Paweł Witold Witkowski