Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

KULTURA

Znamy wyniki konkursu "17 sylab o wolności"

sobota, 19 czerwca 2021 11:10 / Autor: Magdalena Król
fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
Magdalena Król

Znamy zwycięzców w ogólnopolskim konkursie literackim na małą formę poetycką haiku "17 sylab o wolności". Rozstrzygnięcie i uroczyste wręczenie nagród miało miejsce w magicznej scenerii bibliotecznego ogrodu.

Nikt nie każe bzom,By zakwitły na wiosnę.I tak to robią.

Agnieszki Prętki z Zielonej Góry (w kategorii do 18 lat)

oraz

Widziałam dzisiajdwie małpki na wolnościSzklane i puste

Moniki Ślusarek z miejscowości Misie (w kategorii powyżej 18 lat)- to dwa zwycięskie haiku.Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zorganizowała konkurs w ramach FREE(RA)DOM FESTIVAL. Wpłynęło ponad 330 wierszy – nie tylko z Polski, ale i spoza jej granic. Jury w mogło nagrodzić i wyróżnić tylko 16 spośród nich. Udało się i w każdej kategorii wiekowej przyznało I, II i III miejsce oraz po 5 równorzędnych wyróżnień.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe – odpowiednio 2000, 1000 i 500 złotych za trzy pierwsze miejsca – oraz pamiątkowe dyplomy i upominki. Te ostatnie przypadły także w udziale wszystkim wyróżnionym. Wręczył je wiceprezydent Radomia Mateusz Tyczyński, a wyniki konkursu ogłosił dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego i przewodniczący jury – Sebastian Równy. Podkreślił nie tylko wysokie walory poetyckie nadesłanych tekstów, ale i różnorodne podejście do pojęcia wolności.

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych w kategorii do 18 lat znaleźli się: Małgorzata Ogonowska z Białegostoku (II miejsce), Anna Maria Tomala z Paderborn w Niemczech (III miejsce) oraz Olga Stefanowska z Radomia, Lena Dziurska z Rybnika, Maciej Śliwiak z Chwaszczyna, Piotr Tomica z Radomia i Filip Brożyna z Radomia (wyróżnienia).

W kategorii powyżej 18 lat: Anna Budzyńska z Łodzi (II miejsce), Agata Ceglińska z Izabelina (III miejsce) oraz Jerzy Goraj z Krakowa, Mieczysław Miazga z Warszawy, Luiza Paluchiewicz z Gliwic, Elżbieta Karlińska z Namysłów oraz Lidia Baściuk z Brzezia (wyróżnienie).

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione haiku można teraz przeczytać w bibliotecznym ogrodzie. Będą też sukcesywnie prezentowane na Facebooku. Pojawią się również w przestrzeni miejskiej (między innymi na budynku Urzędu Miejskiego i przy fontannach) podczas trwania FREE(RA)DOM FESTIVAL.