Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

KULTURA

Karawana. Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji w Kozienicach i Magnuszewie

czwartek, 01 lipca 2021 14:13 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: MIK
Elżbieta Warchoł

Choć to raczej rok niełatwy, przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, już po raz czternasty na mazowieckie szlaki ruszy Karawana. Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji. Po czasie przymusowego odcięcia od kultury i sztuki zapraszamy wszystkich spragnionych artystycznych wrażeń do wspólnej zabawy. W programie gry, animacje, konkursy z nagrodami, spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Kolejne przystanki na trasie Karawany to Kozienice (10 lipca) i Magnuszew (11 lipca).

Karawana to projekt realizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury we współpracy z lokalnymi partnerami z województwa mazowieckiego. Już po raz czternasty w czasie wakacji festiwal rusza na Mazowsze, by zaprosić mieszkańców naszego regionu do aktywnego rodzinnego spędzania wolnego czasu z kulturą.

Chcemy zachęcić w wakacje mieszkańców województwa mazowieckiego do aktywnego uczestnictwa w nowych otwartych formach życia kulturalnego. Razem z lokalnymi współorganizatorami Karawany postawiliśmy sobie za cel zainteresowanie dzieci, młodzieży i dorosłych teatrem, ciekawymi działaniami parateatralnymi i plastycznymi, które wyzwalają wyobraźnię, kreatywność i zdolności twórcze. Przede wszystkim jednak ma to być dobra zabawa i ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu

– tłumaczy Anna Mizińska, koordynatorka projektu z Działu Teatru Mazowieckiego Instytutu Kultury.

10 lipca Karawana zatrzyma się w Kozienicach na placu przy Kozienickim Domu Kultury (ul. Warszawska 29), a 12 lipca – w Magnuszewie na placu targowym. Każdego dnia festiwalu prezentowane są publiczności dwa wyjątkowe spektakle teatralne – pierwszy przygotowany z myślą o dzieciach, który w godzinach popołudniowych otwiera wydarzenie i drugi, wieczorny dla widzów dorosłych. Mają one charakter plenerowy, uliczny – obok walorów artystycznych zapewniają świetną zabawę i rozrywkę widzom, włączając ich często w swoje działania i zachęcając do aktywnego udziału. Czas między spektaklami wypełnią pomysłowe, barwne, rodzinne gry i warsztaty przeznaczone dla różnych grup wiekowych, które poprowadzą doświadczeni animatorzy. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

Program w Kozienicach i Magnuszewie otworzy o godz. 16:00 spektakl dla najmłodszych pt. Rycerz bez konia gdańskiego Teatru Barnaby autorstwa Marty Guśniowskiej. Jak czytamy w opisie spektaklu – to wartkie i prześmieszne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym czkającym koniu, którzy szukają się nawzajem. Na swojej drodze spotykają mnóstwo barwnych postaci m.in.: myszo-nietoperza, księżniczkę, czarodzieja, czy nawet strasznego smoka.

Spektakl jest realizowany na autorskiej scence, która potrafi zaskoczyć niczym zaczarowany kapelusz, a w role głównych bohaterów wcielają się lalki - marionetki. Za animację lalek odpowiedzialny jest Marcin Marzec – lalkarz, marionetkarz, który z przymrużeniem oka sprawi, że nie tylko dzieci, ale również dorośli, będą mieli mnóstwo powodów do uśmiechu.

O godz. 20:00 Teatr Makata zaprezentuje dorosłym widzom spektakl pt. Wesele. Właśnie wesele – towarzyszące mu pieśni, tańce i zwyczaje – jest osią dramaturgiczną tego ciekawego plenerowego widowiska. Narracja wychodzi jednak poza prostą rekonstrukcję obrzędu, stając się uniwersalną opowieścią o kobiecie i mężczyźnie, a także metaforą współczesnego świata, podzielonego na "dobrych" i "złych". Kolejne akty tej historii rozgrywają się w formule swoistej podróży, do której artyści zapraszają widzów. Ci, wchodząc w role weselnych gości, dołączają do orszaku ślubnego, uczestniczą w śpiewach, tańcach i zabawach.

Przywołując tradycyjne motywy muzyczne i strukturę weselnego rytuału przejścia, twórcy sięgają także po odrobinę ironii, absurdu i kiczu. Istotnym elementem spektaklu są monumentalne lalki Panny Młodej i Pana Młodego, które towarzyszą aktorom jako centralne postaci wiążące widowisko. Ogromny atut przedstawienia stanowią żywiołowe pieśni i tańce wykonywane na żywo.

Program:

Kozienice, 10 lipca 2021 r. – plac przy Kozienickim Domu Kultury, ul. Warszawska 29

Magnuszew, 11 lipca 2021 r. – plac targowy

16.00 – Rycerz bez konia, Teatr BARNABY – spektakl dla najmłodszych

17.00 – 20.00 – działania animacyjne

BAWIMY I UCZYMY – rodzinne animacje dla najmłodszych. Koncepcja i realizacja członkowie Polskiego Stowarzyszenia Animatorów KLANZA

PODWÓRKO WYOBRAŹNI – edukacyjny plac zabaw kreatywnych. Koncepcja i realizacja Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści

STRAGANY SZTUKI – cztery interaktywne stanowiska zapraszające mieszkańców do doświadczenia twórczego. Koncepcja i realizacja Janusz Byszewski

20.00 – Wesele, Teatr MAKATA – spektakl dla dorosłych

(za: MIK)