Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlińsk
Dziś jest: Poniedziałek, 27 września 2021

KULTURA

Dziś urodziny mistrza Jacka Malczewskiego!

środa, 14 lipca 2021 13:26 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Muzeum im. J. Malczewskiego
Elżbieta Warchoł

167 lat temu przyszedł na świat w Radomiu Jacek Malczewski.

Radom szczepienia

Urodził się 14 lipca 1854 roku w Radomiu. Nigdy nie wstydził się miasta swojego urodzenia. Podpisywał swoje listy- wierny radomiak. Był wybitnym malarzem, gorliwym patriotą. Pozostawił po sobie wiele znakomitych dzieł, które znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Kolekcję dzieł Jacka Malczewskiego oraz zbiór rodzinnych pamiątek ma też Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. to 4 co do wielkości zbiór w Polsce. Obecnie w Muzeum prezentowane są prace ze zbiorów własnych, kolekcji prywatnych, a także obrazy wypożyczone z dwóch instytucji muzealnych.

Do obrazów artysty z radomskich zbiorów, dołączyły prace kupione przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, do których należą: akwarelowy portrecik Wandy Karczewskiej – pierwszej, młodzieńczej miłości artysty, namalowany w 1906 r. „Portret Karola Potkańskiego”, a także późny, bo z 1923 r., portret ukochanej córki Julii Meysnerowej.

Na wystawie znajdują się również obrazy użyczone przez właścicieli prywatnych, które znakomicie uzupełniają motyw portretów rodzinnych oraz wizerunki przyjaciół w twórczości Mistrza (m.in. portret córki Julii, czy artysty malarza Kazimierza Pochwalskiego), wzbogacają zestaw kompozycji symbolicznych (np. „Scena alegoryczna”, „Powrót sybiraka”) i dopowiadają bodaj jeden z ważniejszych tematów w malarstwie Jacka Malczewskiego – jego autoportret (w tym jeden z najpyszniejszych „Autoportret z kwiatem ostu”, czy też późny, starczy już właściwie, „Autoportret z postacią alegoryczną”).

Warto zwrócić uwagę na depozyt, symboliczną kompozycję zatytułowaną „Rycerz i faun” z 1909 r., który zachwyca mistrzostwem warsztatowym twórcy.

Niezwykłym i szczególnie mocnym akcentem wystawy jest obraz pt. „Rezygnacja”, pochodzący ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego. Obraz, który pokazywany był również na wystawie „Moja dusza…”.

Jacek Malczewski zmarł 8 października 1929 roku w Krakowie. Był wybitnym malarzem, jednym z głównych przedstawicieli symbolizmu. Jego imię nosi w Radomiu ulica, przy której stoi pomnik artysty, szkoła plastyczna czy osiedle mieszkaniowe. Jacka Malczewskiego przypomina też pamiątkowa tablica w radomskiej Farze.