Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Innocenty I, papież              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jastrząb
Dziś jest: Wtorek, 27 lipca 2021

KULTURA

Finisaż wystawy „Historie w torebkach zaklęte”

środa, 21 lipca 2021 11:30 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

W niedzielę, 25 lipca w Muzeum im. Jacka Malczewskiego odbędzie się finisaż wystawy „Historie w torebkach zaklęte”. Wydarzeniu będzie towarzyszyć koncert „Flet w pięciu odsłonach”. Początek o godz. 12. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Jeszcze przez tylko kilka dni zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę „Historie w torebkach zaklęte”. Ostatnia okazja będzie w niedzielę, 25 lipca. Właśnie tego dnia odbędzie się finisaż wystawy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert „Flet w pięciu odsłonach”, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory m.in. Witolda Lutosławskiego, Zygmunta Noskowskiego, Bernarda Andresa, Georga Bizeta czy Henryka Mikołaja Góreckiego.

Utwory zaprezentują wyjątkowi muzycy. Małgorzata Walewska, harfistka, która występowała z takimi artystami, jak Francisco Araisa, Brigitte Balleys, Massimiliano Cialdi, Chikara Imamura, Agnieszka Duczmal, Jerzy Maksymiuk, Daniel Stabrawa, Tadeusz Wojciechowski oraz zespołami: Graz Trio, Warszawska Simfonietta, Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Capella Bydgostiensis, a także orkiestrami filharmonicznymi. W 1994 rozpoczęła stałą współpracę z Warszawską Operą Kameralną. Realizuje partie basso continuo (arpa doppia „Estee”) pracując m.in. z Jean-Claude Malgoire, Władysławem Kłosiewiczem, Agatą Sapiechą, Olgą Pasiecznik i Dariuszem Paradowskim.

Agata Kielar-Długosz, flecistka, jest stypendystką m.in.: Komisji Fulbrighta, KAAD, DAAD, All Flutes Plus, Jeunesses Musicales, Top Wind oraz fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now. W 2006 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę kultury, a w 2008 roku została laureatką programu stypendialnego Ministra Kultury Młoda Polska. Koncertuje jako solistka z czołowymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi. Występuje za granicą w wielu krajach Europy i USA. Od 2007 roku jest asystentką w klasie fletu prof. Zbigniewa Kamionki w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2013 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej instrumentalistyka.

Łukasz Długosz uznany jest przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych, w tym tak prestiżowych jak: 8. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jean Pierre Rampala w Paryżu, 3.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, 1.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz 5.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą.

Finisaż rozpocznie się o godz. 12:00 w sali, w której znajduje się wystawa. Wstęp jest bezpłatny.