Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

Wystawy

„Finis” Stanisława Gąsiora w KDK

czwartek, 22 lipca 2021 14:10 / Autor: Kamil Zapora
fot. KDK
Kamil Zapora

Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zapraszają na wernisaż kolejnej ciekawej wystawy. W piątek, 6 sierpnia o godz. 17.00 będzie można spotkać się z autorem zdjęć – Stanisławem Gąsiorem i obejrzeć jego prace, które do października będą zdobić salę wystawową Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach.

- Nie będzie to pierwsza wystawa Stanisława Gąsiora w Kozienicach. Już kilkukrotnie mieliśmy okazję obejrzeć jego fotografie w „Galerii na basenie”, ale także w Kozienickim Domu Kultury. W 2013 roku, jeszcze w starej siedzibie naszej instytucji, pan Stanisław prezentował zdjęcia, które były ilustracją części jego zainteresowań i fascynacji, jakimi są podróże i świat starożytny, a szczególnie obszar śródziemnomorski. Dlatego też prezentowane wówczas fotografie przedstawiały mały fragment tego, co zainteresowało go w trakcie podróży na Kretę i Santorini, Maltę, Teneryfę i do Tunezji - przypomina Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. - Tym razem będzie to swoista podróż do przeszłości, zawierająca bardzo osobiste elementy historyczne. Zobaczymy bowiem dwie części wystawy, które połączy osoba dziadka autora zdjęć. Tytułowy „Finis”, oznaczający „koniec” czegoś i kogoś, pokaże nam fotografie Auschwitz-Birkenau i Fabrykę Broni. Zdjęcia z tych dwóch miejsc są pokłosiem plenerów organizowanych przez Radomskie Towarzystwo Fotograficzne, z którym Stanisław Gąsior związany jest od wielu lat:

Sfotografowane i prezentowane na wystawie miejsca nie zostały wybrane przypadkowo. Łączy je postać Tomasza Czerskiego (dziadka Stanisława Gąsiora), który pochodził z Gminy Sieciechów i pracował w Fabryce Broni, a za udział w ruchu oporu został wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie został zamordowany przez hitlerowców.  

Stanisław Gąsior urodził się we Wrocławiu, gdzie spotkali się jego rodzice, ale związany jest z naszym regionem. Mama Stanisława Gąsiora urodziła się w Opactwie w Gminie Sieciechów, a ojciec w Stanisławowie koło Lwowa. Stanisław Gąsior interesuje się fotografią od dziecka. Jego pierwszym aparatem był „Druh” produkcji polskiej, a potem Zorki 2S produkcji radzieckiej. Fotografii uczył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu pod kierunkiem instruktora Jerzego Halla. Od 1985 r. jest członkiem Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, a także członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców z siedzibą w Warszawie. Posiada tytuł: „AFRP” (artysty fotografa (fotografika) Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej). Wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Medalem 150-lecia Fotografii (1839-1989), Medalem Pamiątkowym „PRO MASOVIA”. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz miał kilkanaście wystaw indywidualnych. Interesują go różne dziedziny fotografii, szczególnie podróżnicza, z wyjątkiem fotografii w atelier. Jest także żeglarzem i posiada stopień jachtowego sternika morskiego.