Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

KULTURA

Monika Weiss. Spotkanie z artystką w Orońsku

piątek, 30 lipca 2021 13:27 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł
Radom szczepienia

Centrum Rzeźby Polskiej zaprasza w sobotę, 7 sierpnia na unikatowy performance oraz jedyne spotkanie z wybitną polsko-amerykańską artystką intermedialną, Moniką Weiss mieszkająca na co dzień w Nowym Jorku. Monika Weiss - Metamorphosis-Nirbhaya Performans i spotkanie z artystką 7 sierpnia 2021 (sobota), godz. 14.00, Park Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1, Orońsko.

Program: 14.00- Performans Metamorphosis-Nirbhaya, 15.00 Konferencja prasowa i spotkanie z Moniką Weiss wokół premiery monografii poświęconej projektowi Nirbhaya. Prowadzenie: Weronika Elertowska

Metamorphosis-Nirbhaya (performans) to trzyczęściowa kompozycja wokalno-instrumentalna autorstwa wybitnej polsko-amerykańskiej artystki intermedialnej Moniki Weiss, na co dzień mieszkającej w Nowym Jorku. Kompozycja przeznaczona jest dla ok. 30–50 wykonawców, wokalistów i instrumentalistów, profesjonalistów i amatorów. Przeznaczona jest do wykonania w przestrzeni otwartej, a jej ostateczny kształt brzmieniowy rodzi się w wyniku oddziaływania na siebie różnych czynników: miejsca wykonania, ukształtowania terenu, rodzaju i wieku roślin, kompozycji architektonicznej krajobrazu, a także liczby uczestników i ich indywidualnej ekspresji.

Metamorphosis-Nirbhaya (performans) jest częścią projektu Nirbhaya i bezpośrednią kontynuacją wystawy Moniki Weiss pod tym tytułem, która gościła w Galerii „Kaplica” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (27.03-11.07.2021). Wystawa zorganizowana była jako wydarzenie kontekstowe dla powstającego pomnika Nirbhaya, który w przyszłości wejdzie do ekspozycji stałej w Parku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Pomnik składać się będzie z multimedialnej rzeźby w kształcie sarkofagu wypełnionego wodą z projekcją video (planowane odsłonięcie: 2022) oraz instalacji dźwiękowej Nirbhaya-Metamorphosis (odsłonięcie: jesień 2021).

Jak mówi artystka, „jest to pomnik dedykowany nie dla zdobywców i bohaterów wojennych, ale dla zapomnianych ofiar codziennej przemocy. Przypominając starożytny sarkofag, Nirbhaya oddaje hołd kobietom wszystkich kultur i epok, a zwłaszcza tym, które nadal doświadczają traumy gwałtu, tortur i śmierci. To miejsce medytacji i bezruchu, pomnik|antypomnik, który ofiarowuje nowe formy rozumienia, czym jest pamięć zbiorowa w jej pełni, porzucając narrację o dominacji i monumentalizmie. Tworzy i celebruje wizję przyszłości ludzkości jako horyzontalność, opartą na pokoju”.(za: CRP w Orońsku)