Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

KULTURA

XV edycja konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” rozstrzygnięta

niedziela, 01 sierpnia 2021 12:31 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: UMWM
Elżbieta Warchoł

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych w jubileuszowej edycji konkursu są wystawy, projekty i publikacje przygotowane przez muzea w Radomiu, Szydłowcu i Warce.

 W kategorii wystawy przygotowane przez mniejsze muzea wyróżnienie otrzymała wystawa „Po przekątnej. Kalifornijska Grupa KrakArt/Diagonally. The KrakArt Group" zorganizowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

W kategorii wystawa przygotowana przez większe muzea drugie miejsce zajęła ex aequo wystawa pt. „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa” zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, a trzecie miejsce zajęła ex aequo wystawa pt. „Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy” zorganizowana przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

W kategorii projekt otwarty drugie miejsce zajął ex aequo projekt pt. „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu” zorganizowany przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

W kategorii wydawnictwo drugie miejsce zajęło ex aequo wydawnictwo pt. „Moja Dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” red. Paulina Szymalak-Bugajska wydane przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Radom szczepienia

O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszego projektu otwartego, najlepszego projektu edukacyjnego, najlepszego projektu w kategorii „Muzea w sieci” i najlepszego wydawnictwa ubiegało się 130 zdarzeń muzealnych z całego Mazowsza. W konkursie mogły wziąć udział muzea, których siedziba znajduje się na terenie województwa mazowieckiego. Konkurs „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” ma na celu pobudzenie pracy muzeów poprzez wyłonienie najlepszych placówek muzealnych i wyróżnienie oraz nagrodzenie najciekawszych zdarzeń przez nie opracowanych i realizowanych, promocję muzeów oraz Województwa Mazowieckiego.

W ramach XV edycji Konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” zgłoszonych zostało 130 zdarzeń muzealnych, w tym:

Wystawy zorganizowane lub współorganizowane przez mniejsze muzea - 7 Wystawy zorganizowane lub współorganizowane przez większe muzea - 23 Najlepszy projekt otwarty - 22 Najlepszy projekt edukacyjny - 22 Kategoria „Muzea w sieci” - 29 Najciekawsze wydawnictwo muzealne (ISBN) - 26

Lista laureatów XV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”Kategoria „Najciekawsza wystawa”Wystawy przygotowane przez mniejsze muzea:

Pierwsze miejsce zajęła wystawa pt. „Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197 MODLIN 1939” zorganizowana przez Muzeum Twierdzy Modlin. Drugie miejsce zajęła wystawa pt. „Wystawa z cyklu kolekcjonerzy i ich kolekcje – Błoniaki zegarki ZMP w Błoniu w kolekcji Piotra Zawadzkiego” zorganizowana przez Muzeum Ziemi Błońskiej. Trzecie miejsce zajęła wystawa pt. „Zegrze. Zapomniane miasto nad Narwią” zorganizowana przez Muzeum Historyczne w Legionowie.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały dwie wystawy:

„Żakardowe wzory" zorganizowana przez Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. „Po przekątnej. Kalifornijska Grupa KrakArt/Diagonally. The KrakArt Group" zorganizowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Wystawy przygotowane przez większe muzea:

Pierwsze miejsce zajęła wystawa pt. „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu" zorganizowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Drugie miejsce zajęła ex aequo wystawa pt. „Dwieście artefaktów na dwusetlecie Towarzystwa Naukowego Płockiego” zorganizowana przez Muzeum Mazowieckie w Płocku oraz wystawa pt. „Magia instrumentów. Osobliwości inwencja trzygłosowa” zorganizowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Trzecie miejsce zajęła ex aequo wystawa pt. „Czas chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata” zorganizowana przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, wystawa pt. „Jaki znak twój? Wpływ Powstania Warszawskiego i Polski Walczącej na współczesną kulturę i sztukę” zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wystawa pt. „Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy” zorganizowana przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała wystawa pt. „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany” zorganizowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.Kategoria „Najlepszy projekt otwarty”

Pierwsze miejsce zajął projekt pt. „Paryż Marii Skłodowskiej-Curie. Le Paris de Marie – cykl 10 filmów” zorganizowany przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Drugie miejsce zajął ex aequo projekt pt. „Ale dżaz! W instrumentarium ludowego rytmu” zorganizowany przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, projekt pt. Historyczna gra miejska „Ostrołęcki bedeker czyli Wrota Czasu” zorganizowany przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz projekt pt. „Digitalizacja manuskryptów i ksiąg drukowanych z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku” zorganizowany przez Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Trzecie miejsce zajął projekt „Łąka Leśmiana” zorganizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały trzy projekty:

„Fotowspomnienia, czyli Wasze Łazienki Królewskie" zorganizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. „Pałacowe intrygi. August II u marszałka Bielińskiego w Otwocku Wielkim” zorganizowany przez Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. „ARTEfakty – „Pruszkowski Festiwal Archeologiczny” zorganizowany przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie.

Kategoria „Najlepszy projekt edukacyjny”

Pierwsze miejsce zajął projekt pt. „Zielone Rzemiosło” zorganizowany przez Muzeum Warszawskiej Pragi. Drugie miejsce zajął projekt pt. „Cicha noc w pałacu” zorganizowany przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Trzecie miejsce zajął ex aequo projekt pt. „7 spotkań, 7 historii” zorganizowany przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, projekt pt. Lekcja muzealna „Liny, węzły, supełki” zorganizowany przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz projekt pt. Rodzinne pikniki edukacyjne „Z małą walizką w wielki świat” zorganizowany przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały dwa projekty:

„Na tropie zwierząt warszawskich” zorganizowany przez Muzeum Warszawy. „Rok 1920. W 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej” zorganizowany przez Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Kategoria „Muzea w sieci”

Pierwsze miejsce zajął projekt pt. „Pułtusk przez wieki” – cykl filmów o historii miasta zorganizowany przez Muzeum Regionalne w Pułtusku. Drugie miejsce zajął ex aequo projekt pt. „Codzienność Warszawy 1915-1918. Szklane negatywy ze zbiorów Pracowni Historycznej Tchorek-Bentall – wystawa wirtualna” zorganizowany przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz projekt pt. „Portal_Kolekcje Muzeum Warszawy” zorganizowany przez Muzeum Warszawy.

Trzecie miejsce zajął projekt pt. „Noc na Cytadeli” zorganizowany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały trzy projekty:

„MuzeumOnline – platforma edukacyjna” zorganizowany przez Muzeum Historii Polski. Program wydarzeń online do wystawy „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany” zorganizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. „Legendy zamkowe” cykl słuchowisk w sieci zorganizowany przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Kategoria „Najciekawsze wydawnictwo muzealne”

Pierwsze miejsce zajęła Seria wydawnicza w ramach projektu Zamoyski 2017-2021, Tom 1. Książka: August Zamoyski. Nie tylko z archiwum. Koncepcja tomu i redakcja naukowa Maria Śledzianowska, Tom 2. Katalog wystawy: August Zamoyski. Myśleć w kamieniu. Koncepcja tomu, redakcja naukowa i wybór ilustracji dr Anna Lipa wydane przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Drugie miejsce zajęło ex aequo wydawnictwo pt. „Moja Dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” red. Paulina Szymalak-Bugajska wydane przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz wydawnictwo pt. „Treasure Houses of Polish Academic Heritage”, red. Hubert Kowalski, Marta Piszczatowska, Marek Bukowski, Magdalena Muskała, Joanna Ślaga i Marta Saszkiewicz wydane przez Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Trzecie miejsce zajęło wydawnictwo „Bitwa Warszawska 1920. Dzieła sztuki – fotografie – odezwy” red. Tadeusz Skoczek wydane przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały dwa wydawnictwa:

„Nie taka zła. Przewodnik po Warszawie Leopolda Tyrmanda” wydane przez Muzeum Powstania Warszawskiego. „Słowa nieulotne. Pismo w kulturach świata” wydane przez Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.